Предоставените от държавите-членки планове за хранителни помощи във връзка със схемата "Помощ за нуждаещите се - 2011" бяха гласувани в Управителния комитет за единна обща организация на пазара. Следващата година в схемата ще участват 20 държави-членки, като сред тях за първи път ще бъде и Чешката република.
Схемата, чиято първоначална цел бе да предоставя излишните запаси от земеделски продукти (интервенционни запаси) на нуждаещите се, беше изменена в средата на деветдесетте години на миналия век, така че при определени обстоятелства интервенционните запаси да могат да бъдат попълвани с покупки на пазара. Тази година обаче наличните интервенционни запаси (зърнени храни, мляко на прах, определени количества масло) до голяма степен задоволяват нуждите, залегнали в плана за 2011 година, в резултат на което необходимостта да се прибягва до покупки на пазара е ограничена. Планираният бюджет е 500 млн. евро и съответства на тези от плановете за 2009 и 2010 година. Схемата за 2011 г. не е свързана с неотдавнашното предложение, преработено така, че да бъде пригодено за бъдещето.Сега предстои планът за 2011 г. да бъде приет от Комисията.
Според представените разчети България 103 318 тона зърнени продукти, както и малко над 11 млн. евро от средствата, предвидени в плана за следващата година. За сравнение - Румъния ще получи 370 хил. тона зърнени продукти, както и 5600 тона мляко на праха. Страната ще получи също така и 49.578 млн. евро от средствата, предвидени в плана за следващата година.
Контекст
Безплатното раздаване на храна на най-нуждаещите се граждани на Общността започна по спешност през изключително студената зима на 1986-1987 година, когато складираните излишъци от селскостопански продукти бяха раздадени на благотворителни организации в държавите-членки, които от своя страна ги раздадоха на нуждаещите се лица. Впоследствие тази мярка доби траен характер и бе свързана с интервенционните запаси.
Схемата позволява на държавите-членки да освобождават излишните хранителни продукти от публичните запаси, за да бъдат използвани като хранителни помощи. Процесът на реформиране на Общата селскостопанска политика (ОСП), започнат в началото на 90-те години на миналия век и целящ драстичното намаляване на интервенционните запаси на Общността, способства все пак са стане възможно закупуването на храни на пазара при определени обстоятелства. Тази година обаче размерът на наличните интервенционни запаси позволява да се покрият почти изяло заложените в плана количества и закупуването на храни на пазара е сведено до минимум. Трайното намаляване на интервенционните запаси все пак доведе до изготвянето на проект за реформа на програмата, целящ привеждането ѝ в съответствие с въведените в ОСП изменения и подобряване на ефективността ѝ спрямо най-нуждаещите се лица.
Участието на държавите-членки в програмата е на доброволен принцип, като Комисията приема нов план всяка година. По принцип помощта се предоставя на широк кръг от хора, които живеят в бедност, включително семейства в затруднено положение, възрастни хора, неразполагащи с достатъчно средства, бездомни лица, хора с увреждания, деца в рискова ситуация, бедни работници, работници мигранти и търсещи убежище лица, като за извършването на дейността държавите-членки разчитат на благотворителни организации и/или местни социални служби.
Желаещите да участват в програмата държави-членки уведомяват за това Комисията в началото на всяка година и ѝ изпращат впоследствие описание от какви продукти се нуждаят. След това те са длъжни да представят доклад относно прилагането на програмата.
Въпреки че в ЕС средният жизнен стандарт е един от най-високите в света, някои хора не са в състояние да си осигурят задоволителна прехрана. Последните оценки сочат, че средно 17% от населението на Европейския съюз живее под или на границата на бедността и вследствие на това се храни оскъдно, т.е. не може да си позволи полезна и питателна храна веднъж на два дни, става ясно от информацията на Общността.