Доставчиците на интернет услуги в Европейския съюз няма да могат да блокират или ограничават достъпа на потребителите до услуги, които конкурират техните собствени. Тези мерки се предвиждат в нови правила за неутралитет, които скоро може да бъдат приложени на територията на Стария континент.
От Европейската комисия изтъкват, че близо 100 млн. европейци са подложени пред рестрикции на своите интернет услуги, тъй като доставчиците не искат да дадат на потребителите достъп до услуги, които се конкурират с техните собствени.
Плановете за създаването на подобен интернет неутралитет са подкрепени от европейският комисар Нели Крус, която отговаря за дигиталните технологии. За момента само Холандия и Словения са приели подобни гаранции за наутралитет, като желанието на комисар Крус е да тази практика да бъде въведена и в останалата част на Европа.
По въпроса Нели Крус заяви, че част от интернет услугите като Skype и WhatsАpp са били съзнателно подтискани или направо блокирани от част от интернет доставчиците, като целта е била „просто да се избегне конкуренцията“.
Изследване на европейските регулаторни органи от 2011 г. показва, че подобни услуги са спирани или сериозно ограничавани без знанието на потребителите при средно един от всеки пет абоната на фиксирани мрежи и един на всеки трима мобилни потребители.
По време на свое изказване в Брюксел във вторник Нели Крус заяви, че е необходима повече прозрачност, особено по отношение на договорите за широколентов интернет, които потребителите сключват с доставчиците. Така хората ще да могат да разберат наистина какво купуват.
„Всички ние заслужаваме ясно обещание (за услугата) преди да подпишем, а не гадна изненада след това. Все пак, когато купувате кутия с прясно мляко не очаквате тя да е наполовина празна след като я отворите. Същото важи и за 50-мегабитовия интернет“.
Следващата стъпка на ЕС ще бъде да се реши дали тези планове за неутралитет ще бъдат придвижени напред под формата на „законодателни предложения“ или като „регулации“.