Европарламентът препоръчва санкции за незаконни схеми за данъчно облагане

14.12.2017 | 16:00
по статията работи: econ.bg
Европарламентът препоръчва санкции за незаконни схеми за данъчно облагане
Снимка: БГНЕС

Европейският парламент смята, че отворените регистри на бенефициентите, защитата за източниците на информация и правилата за посредниците в ЕС са задължителни в борбата с данъчните измами, предаде пресслужбата на институцията.

Мерките са сред 211 препоръки, направени от специалната комисия по изпиране на пари, избягване на данъци и данъчни измами (PANA). В сряда евродепутатите подкрепиха мерките с 492 гласа "за", 50 гласа "против" и 136 "въздържал се".

Едно от предложенията е за редовно обновявани, стандартизирани, взаимосвързани и обществено достъпни регистри на собствениците - бенефициенти на дружества, фондации, тръстове и подобни правни договорености.

Друга мярка включва нови правила, които да регулират дейността на посредници като адвокати и счетоводители, подпомагащи прилагането на агресивно данъчно планиране, както и стимули за избягване на данъчните измами и укриването на данъци.

Една от препоръките е да се създаде общо международно определение за офшорен финансов център, данъчно убежище, банкова тайна, некооперативна данъчна юрисдикция и страна с висок риск.

Според европарламента са необходими средства за подкрепа на източниците на информация, с които да се подсигури ефективната им защита и адекватна финансова помощ.

Други предвидени мерки са възпиращите санкции на национално и европейско равнище срещу банки и посредници, които съзнателно, умишлено и систематично участват в незаконни схеми за данъчно облагане или пране на пари, както и създаването на постоянна анкетна комисия по модела на Конгреса на САЩ.

В други препоръки евродепутатите изразиха своето съжаление от факта, че няколко страни от ЕС са споменати в "Досиетата от Панама", и посочиха липсата на политическа воля сред някои от държавите членки да напреднат в реформите и законовото им прилагане.

Законодателството на ЕС в областта на данъчната политика понастоящем изисква единодушие между държавите членки. Евродепутатите настояват това изискване да бъде заменено с гласуване с квалифицирано мнозинство в Съвета.

Докладът и препоръките на специалната комисия ще бъдат предадени на Съвета и Европейската комисия за разглеждане.

Това гласуване обобщава 18-месечната работа на специалната комисия, създадена през юни 2015 г. по повод разкритията от "Досиетата от Панама". Целта на комисията е да се отстранят практиките, разкрити от огласените документи.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Holiday Inn Sofia A warm "Welcome" to Sofia's newest 5 Star hotel.
SIXENSE GROUP - СИКСЕНС ГРУП SIXENSE Group е глобална компания, базирана на 5 континента, развиваща...
Holiday Inn Sofia Добре дошли в най-новия 5-звезден хотел в София.
Резултати | Архив
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
Блондинка звъни на оператора си: - Извинете, не ми работи интернетът... - А вие с рутер ли сте? Кратко мълчание... - Не, сама съм!!!
На този ден 16.04   1071 г. – С превземането на Бари Италия се освобождава напълно от Византийска власт. 1346 г. – В Скопие Стефан Душан обявява създаването на Сръбско царство,...