Европейският парламент смята, че отворените регистри на бенефициентите, защитата за източниците на информация и правилата за посредниците в ЕС са задължителни в борбата с данъчните измами, предаде пресслужбата на институцията.
Мерките са сред 211 препоръки, направени от специалната комисия по изпиране на пари, избягване на данъци и данъчни измами (PANA). В сряда евродепутатите подкрепиха мерките с 492 гласа "за", 50 гласа "против" и 136 "въздържал се".
Едно от предложенията е за редовно обновявани, стандартизирани, взаимосвързани и обществено достъпни регистри на собствениците - бенефициенти на дружества, фондации, тръстове и подобни правни договорености.
Друга мярка включва нови правила, които да регулират дейността на посредници като адвокати и счетоводители, подпомагащи прилагането на агресивно данъчно планиране, както и стимули за избягване на данъчните измами и укриването на данъци.
Една от препоръките е да се създаде общо международно определение за офшорен финансов център, данъчно убежище, банкова тайна, некооперативна данъчна юрисдикция и страна с висок риск.
Според европарламента са необходими средства за подкрепа на източниците на информация, с които да се подсигури ефективната им защита и адекватна финансова помощ.
Други предвидени мерки са възпиращите санкции на национално и европейско равнище срещу банки и посредници, които съзнателно, умишлено и систематично участват в незаконни схеми за данъчно облагане или пране на пари, както и създаването на постоянна анкетна комисия по модела на Конгреса на САЩ.
В други препоръки евродепутатите изразиха своето съжаление от факта, че няколко страни от ЕС са споменати в "Досиетата от Панама", и посочиха липсата на политическа воля сред някои от държавите членки да напреднат в реформите и законовото им прилагане.
Законодателството на ЕС в областта на данъчната политика понастоящем изисква единодушие между държавите членки. Евродепутатите настояват това изискване да бъде заменено с гласуване с квалифицирано мнозинство в Съвета.
Докладът и препоръките на специалната комисия ще бъдат предадени на Съвета и Европейската комисия за разглеждане.
Това гласуване обобщава 18-месечната работа на специалната комисия, създадена през юни 2015 г. по повод разкритията от "Досиетата от Панама". Целта на комисията е да се отстранят практиките, разкрити от огласените документи.