Европейската комисия променя бюджетните правила на ЕС

09.11.2022 | 12:20
по статията работи: econ.bg
Новите правила ще премахнат изискването силно задлъжнелите страни членки да намаляват всяка година съотношението си дълг към брутен вътрешен продукт с най-малко 1/20 (една двадесета) от разликата между сегашното дългово ниво
Европейската комисия променя бюджетните правила на ЕС
Снимка: под лиценза на creative commons

Европейската комисия ще настоява в сряда за законодателна промяна на бюджетните правила на ЕС, тъй като се стреми да създаде допълнително пространство за публични инвестиции, като същевременно засили правоприлагането.

Проект на съобщение, видян от "Файненшъл таймс", призовава държавите членки да постигнат "бързо споразумение" за преразглеждане на фискалния режим, добавяйки, че "задълбочена реформа" ще изисква законодателна промяна, договорена между Съвета на ЕС и Европейския парламент.

Новите правила ще премахнат изискването силно задлъжнелите страни членки да намаляват всяка година съотношението си дълг към брутен вътрешен продукт с най-малко 1/20 (една двадесета) от разликата между сегашното дългово ниво и целта на ЕС от 60 процента от БВП.

Съгласно предложенията Комисията ще изготви четиригодишен план за държава членка на ЕС, за да накара бремето на публичния дълг да поеме надеждна низходяща траектория. ЕК може да поиска по-постепенен път на корекция с продължителност до седем години, посочва "Файненшъл таймс".

Удължаването на крайния срок ще трябва да бъде оправдано с ангажименти за публични инвестиции и реформи, а плановете ще трябва да бъдат съгласувани между комисията и съответната държава членка и подписани от Съвета.

Новите правила ще имат за цел да затегнат процедурите за прилагане, като същевременно намалят сложността. Държавите ще трябва да се придържат към годишните тавани, наложени върху нетните първични публични разходи, или ще бъдат изправени пред санкции.

Според плана, видян от финансовата агенция, санкциите ще бъдат по-автоматични за страни със "значителни" предизвикателства относно публичния дълг, като глобите ще бъдат определени на по-реалистично ниво, за да се гарантира, че те ще бъдат наложени.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
  • Женевски конвенции
Иванчо пита вкъщи: - Тате, как разговарят змиите? Бащата поглежда тъщата и подхвърля: - Защо мълчиш? Детето се интересува!..
На този ден 27.01   98 г. – След смъртта на император Нерва, Траян става император на Римската империя. 1299 г. – Създадена е Османската държава, впоследствие превърнала се в...