Европейската цифрова библиотека удвои обема си

28.08.2009 | 16:25
по статията работи:
До този момент страните от ЕС не са стигнали до общо решение за авторското право в Интернет
Европейската цифрова библиотека удвои обема си

Потребителите на Интернет вече имат достъп до 4,6 милиона цифровизирани книги, карти, фотографии, филмклипове и вестници на Europeana, многоезичната циврова библиотека на Европа (www.europeana.eu ). Преди девет месеца записите бяха едва 2 млн. От създаването си през ноември 2008 година Europeana увеличи своя обем повече от два пъти, а плановете на ЕК са до 2010 година броят на цифровизираните обекти да достигне 10 милиона.

Новодобавените обекти включват например: колекция от 70 старопечатни книги (произведени по най-старите печатни техники) от библиотеката на Каталуния, издание на „Лузитани" (Os Lusíadas) от Луиш дe Камоиш, националната поема на Португалия от 1572 г., както и филмов материал за Берлинската улица Friedrichstraße от 1913 г., предоставен от Асоциацията на европейските кинематографии (Association des Cinémathèques Européennes).

Девет месеца след старта на проекта Europeana, вече са налице и първите трудности. За сега в онлайн библиотеката са включени главно книги, които са обществено достояние, т. е. вече не са защитени от авторското право (тази защита продължава до 70 години след смъртта на автора). По правни причини понастоящем Europeana не съдържа нито произведения с изчерпани тиражи (около 90% от книгите в европейските национални библиотеки), нито „осиротели" произведения (приблизително 10-20% от защитените от авторското право колекции), които все още са защитени от авторското право, но авторът не е известен.

Освен това Europeana показва, че в Европа лицензите за материали със запазени авторски права все още се издават в много разпокъсана правна рамка. В началото на тази година френски колекционер трябваше дори да оттегли фотографии от Europeana, защото е имал право да разпространява материалите само на територията на Франция.

По тази причина от ЕК лансираха и обществена дискусия за бъдещите предизвикателства, пред които е изправена цифровизацията на книгите в Европа: потенциалът на сътрудничеството на обществения и частния сектор и необходимостта да се реформира прекалено разпокъсаната рамка на Европа в областта на авторското право. Допитването ще продължи до 15 ноември, а в него са поканени да участват всички заинтересовани страни.

„Намирам за тревожен факта, че само 5% от всички цифровизирани книги в ЕС са на разположение в Europeana. Забелязвам също така, че почти половината от цифровизираните произведения на Europeana произхожда от една единствена държава-членка, докато всички останали държави продължават да изостават значително от предвиденото", заяви Вивиан Рединг, комисар на ЕС по информационното общество и медиите.

Само една онлайн библиотека няма да е достатъчна, за да се осигури мястото на Европа в цифровия атлас на света, смята още Рединг. Тя призова и за по-голямо сътрудничество между страните, за да бъде подготвена европейската рамка в областта на авторското право за цифровата ера.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Кооперативна охранителна фирма ООД КОФ ООД е специализирано дружество за комплексна охрана.
РАЙС ЕООД Търговия и сервиз на офис техника.
ММС Инк. ЕООД Официален дистрибутор на Daikin-Япония. Лидер в производството на климатична техника.
Резултати | Архив
  • Зимна приказка
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
-  Тате, защо Земята се върти? -  Как така се върти, бе! Да не си ми изпил ракията?
На този ден 29.04   1672 г. – Армията на Луи XIV напада Холандия. 1770 г. – Джеймс Кук акостира край днешния Сидни (Австралия) и нарича залива Ботани 1859 г. – Започва...