Европейски страни са внесли в Съвета за сигурност на ООН проект на резолюция с нови санкции срещу Сирия, визиращи по-специално президента Башар Асад, съобщиха дипломатически източници, цитирани от АФП и БТА.
"Франция и нейните партньори представиха на вниманието на останалите членове на Съвета за сигурност проект на резолюция със санкции срещу режима", обяви френското представителство в ООН в акаунта си в Туитър.
Текстът е бил представен по време на консултациите на Съвета за сигурност относно Сирия. Вносителките на проекта са Франция, Великобритания, Германия и Португалия. Проектът на резолюция е подкрепян силно от САЩ, поясниха дипломатически източници.
В проекта се призовава за налагането на оръжейно ембарго на Сирия. Името на Башар Асад се споменава в текста, като обект на новите санкции.
Резолюцията ще нанесе удар на физически и юридически лица, смятани за отговорни за насилственото потушаване на протестите срещу режима в Сирия.
"Резолюцията цели да попречи на сирийското правителство да разполага със средства, с които да сее насилие", е посочил дипломатически източник.
Западни дипломати обаче очакват оживени преговори преди евентуално гласуване на проекта на документа.
Русия и Китай са против идеята за каквато и да е намеса срещу Сирия. Руският представител в Съвета за сигурност Виталий Чуркин заяви, че според Москва сега не е моментът за налагане на санкции на Сирия, предаде Ройтерс.
Индия, Бразилия и Южна Африка също имат възражения по въпроса.
В проекта на резолюция с нови санкции освен Асад се визират още 22 души от режима му, както и националната Дирекция по разузнаването.
Американски и европейски представители се надяват, че проектът ще бъде гласуван възможно най-скоро, отбелязва агенцията, която се е запознала с текста.
АП предава, че в проекта на резолюция се говори за санкции и срещу малкия брат на Башар Асад - Махер, за когото се твърди, че играе главна роля в потушаването със сила на протестите в Сирия, както и срещу Рами Махлуф, братовчед на президента, който контролира мобилната мрежа на Сирия и има доходоносни фирми, станали обект на атаките на гневните протестиращи. В резолюцията е предложено да се замразят авоарите на две компании, контролирани от Махлуф.
Резолюцията предвижда още налагането на забрана за пътуване на 21 физически лица, в това число Махлуф, но не и на Башар Асад и на брат му Махер.
В проекта на резолюция се призовава за край на насилието в Сирия.
Британският заместник-посланик в ООН Филип Парам поясни, че сега членовете на Съвета за сигурност ще обсъдят проекта с техните правителства и евентуални действия по него може да се очакват в близките няколко дни.