След "черния понеделник" на европейските борси и особено на Франкфурската, днес движението надолу продължава. Причината е задълбочаващата се криза в еврозоната.
От срутването на курсовете на акциите във Франкфурт особено пострадаха големите германски банки "Дойче банк" и "Комерс банк". Това е пряка последица от нестабилността на банковия сектор в Европа в резултат от кризата в еврозоната, информира БНР.
Днес финансовият министър Волфганг Шойбле приема своите колеги от Финландия и Холандия. Това са две страни, които имат резерви към пакета спасителни мерки за Гърция и настояват финансовата помощ за Атина да бъде обвързана - освен с по-голяма финансова дисциплина от страна на Гърция и даване на допълнителни гаранции, евентуално чрез залагане на гръцкия златен резерв, че отпуснатите кредити ще бъдат върнати.
Пакетът "Спасителни мерки" за преодоляване на дълговата криза в еврозоната е и причина за сериозни разногласия в средите на управляващата коалиция в Германия. Все повече депутати от парламентарните й фракции заявяват, че няма да го подкрепят по време на гласуването в Бундестага по-късно този месец.
Междувременно Мартин Блесинг - ръководител на "Комерс банк", прогнозира дългогодишни проблеми и борсови сътресения. Според него тази тенденция не е изненадваща. Без еврото положението би било още по-страшно.
Свидетели сме как хората полагат усилия да избегнат риска. Те инвестират парите си във валута и облигации. Инвеститорите са много по-предпазливи и не влагат пари в акции, коментира
банкерът Тод Мартин.
Индексът на токийската фондова борса падна до най-ниското си ниво от 2 години насам, информира bTV. В Австралия също имаше разпродажба на акции.