Европейските борсови индекси са търгуват в близо двуседмични върхове, намирайки подкрепа от днешно солидно повишение на банковите акции и от продължаващо предпазливо поскъпване на американския долар спрямо останалите основни валути, в т.ч. и спрямо еврото.
Индексът Stoxx Europe 600 Banks нараства с над 2%, задълбочавайки вчерашния си растеж от 1,8 на сто. Основна подкрепа за това повишение оказва информация на списанието Manager Magazin, според която преди време най-голямата кредитна институция Дойче банк е проучвала възможността за евентуално сливане с нейния основен конкурент в бранша - Комерцбанк.
Въпреки че изпълнителният директор на Дойче банк Джон Краян даде ясно да се разбере, че сливането с по-малък местен партньор като Комерцбанк не представлява опция пред Дойче банк и че той няма да търси партньорство в Германия, днес акциите на Deutsche Bank AG нарастват с 3,35%, а на Commerzbank AG - с 4,70%. Подкрепа за целият банков сектор обаче оказва призив на Джон Краян за по-нататъшен процес на сливане на европейските банки като начин те да устоят на негативните ефекти от прекалено ниските лихвени ставки.
Общият европейски индекс Stoxx Europe 600 се повишава с 0,25% към двуседмичен връх от близо 346 пункта и е на път да приключи търговия през август с повишение от 1,2 на сто, което би представлявало втори пореден месец на растеж.
Германският фондов индекс DAX се понижава с 0,15%, като инвеститорите сякаш игнорират серия смесени до добри икономически данни от Германия (за продажбите на дребно и за безработицата), но въпреки това се очаква да приключи настоящия месец с възходящо рали от близо 3%.
Френският фондов индекс CAC 40 напредва с 0,56% въпреки по-слаби от очакваното данни за потребителските разходи и инфлацията във втората по сила икономика от еврозоната. Основна подкрепа за позитивната настройката на борсата в Париж оказват акциите на Bouygues SA, които нарастват с над 2%, след като конгломератът отчете повишение на нетната печалба през второто тримесечие и потвърди досегашните си прогнози за приходите и печалбата през цялата настояща година.
Италианският индекс MIB се повишава с 0,64%, а испанският Ibex-35 - с 1,02%, докато британският индекс FTSE100 се понижава с 0,14% главно поради известен натиск от продажби на акции на енергийните и на минно-добивните компании.
Днешното поредно понижение на петролните цени с близо 1% води до спад на акциите на British Petroleum с 0,57% и на Royal Dutch Shell - с 0,96%. В същото време продължаващото поскъпване на американския долар се отразява негативно на ценните на металите и респективно на акциите на добивните компании. Днес акциите на Fresnillo PLC падат с 3,37%, на Randgold Resources - с 2,85% и на BHP Billiton PLC - с 2,98%.
Въпреки днешното предпазливо понижение индексът FTSE100 е на път да отчете растеж от близо 1,5% за месец август.
Търговията и от двете страни на Океана обаче продължава да бъде предпазлива в края на лятната почивка и преди петък (2-ри септември), когато ще бъде оповестен важният доклад на Департамента по труда в САЩ за американската заетост и ниво на безработица през август. Тези данни могат да се окажат ключови за това, дали Фед ще прибегне до вдигане на лихвените ставки още на следващото заседание на 20-ти и 21-ви септември.
В тази връзка днес с интерес се очаква докладът на агенция ADP за заетостта в частния сектор на САЩ през настоящия месец (от 15:15 ч.), тъй като тези данни ще дадат по-ясна насока за петъчния официален доклад за състоянието на американския пазар на труда през август.