Европейските лидери подкрепиха идеята за изграждането на общ енергиен съюз за страните-членки от Европейския съюз (ЕС). Те постигнаха консенсус по този въпрос в рамките на първия ден от редовния съвет в Брюксел. Заедно с това се очаква първите стъпки към създаването на съюза да бъдат направени до края на 2015 г.
Председателят на Европейския съвет Доналд Туск заяви, че съгласието, постигнато между страните-членки, е решителна стъпка към създаването на бъдещ общ европейски енергиен съюз.
Очаква се усилията на ЕС да бъдат насочени към построяването на интерконектори. Заедно с това европейските лидери постигнаха съгласие по отношение на това дали договорите за доставки на природен газ трябва да бъдат предоставяни на Европейската комисия (ЕК). Институцията ще бъде задължена да пази в тайна подробностите от документите, обяснява БНТ.
"Лидерите решиха, че всички газови договори между правителствата или фирми трябва да отговарят на европейските закони, да бъдат по-прозрачни и да не отслабват енергийната сигурност", казва още Туск.
В края на февруари Комисията прие рамкова стратегия за създаването на общ енергиен съюз за страните-членки от ЕС. Тя беше представена от зам.-председателят на ЕК, отговорен за енергийния съюз, Марош Шефчович и еврокомисарят по енергетиката и климатични промени Мигел Канете.
В стратегията е записано, че предстои Комисията да подготви ново законодателство за преразглеждане и преустройство на електроенергийния пазар. Заедно с това се предвижда осигуряването на по-голяма прозрачност в договорите за доставка на газ.
В своето официално съобщение от края на миналия месец от ЕК добавят и четирите основни принципа, които характеризират готвения енергиен съюз. В тях влизат:
- Клауза за солидарност: да се намали зависимостта ни от единични доставчици и да можем напълно да разчитаме на съседите, особено когато се сблъскваме с прекъсвания на енергийните доставки. Повишена прозрачност, когато държави от Европейския съюз сключват споразумения за закупуване на електроенергия или газ от страни извън Съюза;
- Енергийни потоци, за които като че ли е в сила пета основна свобода: свободно движение на енергията през границите — със стриктно прилагане на действащите правила — например за разделяне на енергийния сектор и независимост на регулаторните органи, като при необходимост се предприемат правни действия.
Преустройство на пазарите на електроенергия, за да бъдат те взаимосвързани в по-голяма степен, с по-голям дял на енергията от възобновяеми източници и по-бързо реагиращи. Задълбочено преразглеждане на държавната намеса във вътрешния пазар и постепенно премахване на субсидиите, вредни за околната среда.
- Енергийната ефективност да бъде на първо място: коренно преосмисляне на енергийната ефективност и нейното третиране като самостоятелен източник на енергия, така че тя да може да се конкурира при равни условия с производствените мощности;
- Преход към общество с ниски въглеродни емисии, което е изградено така, че да е дълготрайно: като се гарантира, че местното производство на електроенергия — включително от възобновяеми източници — може лесно и ефективно да се поема от електроенергийната мрежа и други.