Лидерите на 41 федерации - членове на BusinessEurope, от 35 европейски страни, сред които и Българската стопанска камара, излязоха с обща декларация относно решенията на предстоящето заседание на Европейския съвет, насрочено за 23 октомври тази година (заседанието трябваше да се проведе днес, но бе отложено - бел.ред.). Декларацията бе гласувана по време на заседанието на Изпълнителния комитет на най-мощната европейска бизнес организация, проведен в края на изтеклата седмица.
BusinessEurope представлява повече от 20 милиона малки, средни и големи компании, които обхващат 120 милиона работни места на европейска територия.
Желанието за разширение на дейността на нови пазари, както и стремежа за иновации и инвестиции са изложени на риск от политическата несигурност, която се наблюдава на европейско ниво. Във връзка с това в декларацията са отправени три важни искания към лидерите на ЕС - защита на еврото, фискална консолидация и структурни реформи в държавите-членки, както и изпълнение на шестте законодателни предложения за подобряване на икономическото управление, които са заложени в споразумението между Комисията, Парламента и Съвета.
Според BusinessEurope всички членове на ЕС трябва да докажат своя ангажимент към отговорната фискална политика, а Съветът трябва да подкрепи изцяло препоръките от страна на Комисията в подкрепа на икономическия растеж в държавите-членки.
Организацията изразява пълно съгласие със споразумението за еврото от 21 юли тази година, което е възможно да подпомогне осигуряването на независимостта на Европейската централна банка (ЕЦБ). Настоява се за ратификацията на държавите-членки, съобщава пресцентъра на Българската стопанска камара (БСК).
Предложенията на BusinessEurope в краткосрочен план са за усилено рекапитализиране на финансовата система, за да бъде едновременно повишена финансовата стабилност и подпомогнато привличането на инвестиции. Дългосрочните предложения по отношение на нововъвеждащите се финансови инструменти и подобряването на икономическото управление трябва да съдържат в себе си достатъчно стимули за поддържане на строга финансова дисциплина.
Нужно е Комисията да изпълни своя ангажимент и да се извърши строга оценка на въздействието на всички нови предложения върху конкурентоспособността на европейската икономика. Като приоритетни области организацията посочва шест ключови точки, върху които да падне акцента: Акт за единния пазар, международната търговия, иновациите, финансовия регламент, заетостта и енергийната политика.
В декларацията се настоява за строг фокус на ръководените политики на ЕС върху растежа и заетостта.