Брюксел и премиерът на Великобритания Дейвид Камерън може да изпаднат в дълбок конфликт относно финансирането на Европейския съюз (ЕС), съобщава „Си Ен Ен“.
Камерън смята да блокира предложения седемгодишен план на стойност 1 трилион евро и да даде своята опция, която включва два отделни бюджета. Единият ще е специфичен и само за 17-те членки на еврозоната, а другият ще важи за целия ЕС. Информацията бе разпространена от анонимен служител в британската администрация, но доби авторитет след публикуването ѝ в списание „Файненшъл таймс“.
„Идеята може да е по-строга и сдържана в общоевропейски бюджетен план, но все пак ще осигури на еврозоната доста по-стабилно финансиране от Брюксел, за да се вземат преструктуриращи мерки“, уточнява британският служител.
Същевременно европейските дипломати са с разклатени позиции и по-скоро се страхуват от сериозността на проекта на Камерън. Според някои от тях британският министър-председател би упражнил с удоволствие правото си на вето относно проектобюджета на ЕС, защото така би бил „посрещнат като герой у дома, във Великобритания“. Предишна подобна постъпка премиерът предприе миналата година, когато строго опонира на идеята за фискален пакт на ЕС.
Друга реформа, която консерваторът предлага, е бюджетът да е не седем, а петгодишен. Мотивът за това са „несигурните времена за икономиката“, които налагат по-внимателни действия.
Камерън се надява проектът му да бъде подкрепен от Франция и Германия, но според някои британски дипломати конфликтът може да се окаже в класическия стил „Великобритания срещу остатъка от ЕС“. Във всички случаи предложението на премиера загатва за едно възможно разделение на Европа, невиждано досега.
Берлин реагира по-скоро остро на идеята, че Камерън може да прояви опърничавост и да упражни правото си на вето. Немците засегнаха и темата за "британския рабат", или отстъпката, на която англичаните имат право след умелата политика на Маргарет Тачър през 1984 година.
„Имаме нужда от равностойно поемане на финансовия товар, и поради това британският рабат не би трябвало да има значение вече. Смятам, че Берлин демонстрира това много ясно както в Брюксел, така и в Лондон“, изтъкна анонимен немски дипломат.
Камерън е поел на доста остър и смел политически курс. Премиерът смята да организира референдум относно бъдещето на Великобритания в ЕС и отношенията на страната към съюза. Такъв случай не е имало от 1975 година насам и ходът още веднъж набляга на кризата, която се е заформила в отношенията между двата лагера.