Европейският данък "солидарност" ще обхване и българските производители на ток

14.09.2022 | 09:15
по статията работи: econ.bg
Българските производители на ток също ще попаднат под "вноската солидарност", която Европейската комисия предлага като средство за бързо сваляне на цените на енергията в Европа
Европейският данък "солидарност" ще обхване и българските производители на ток
Снимка: под лиценза на creative commons

Българските производители на ток също ще попаднат под "вноската солидарност", която Европейската комисия предлага като средство за бързо сваляне на цените на енергията в Европа.

Брюксел предлага да ограничи до 180 евро за мегаватчас цената, на която производителите, могат да могат да продават своята енергия, съобщи Ройтерс.

Печалбите над тази сума ще се облагат, като с тях правителствата трябва да компенсират домакинствата и бизнеса за поскъпването на енергията. Вноската ще се прилага за вятърни, слънчеви, ядрени, въглищни, централи на биомаса, както и някои водноелектрически централи, според проектопредложението, подробности за което трябва да бъдат разкрити от Брюксел в сряда.

На енергийната борса в София токът през последната седмица се е търгувал на цени между 305 и 500 евро ( 598-878 лв.) за мегаватчас, което е над тавана, който се очаква да бъд официално предложен от Европейската комисия.

Европейската комисия беше натоварена от енергийните министри от ЕС да предложи спешни мерки за намаляване на цените на тока и отоплението за крайни потребители за зимния сезон, след като руските доставки на горива станаха твърде непредсказуеми.

Според Комисията производителите на ток и на изкопаеми горива трябва да допринесат за намаляването на финансовата тежест за крайните потребители, тъй като поскъпването на енергията им носи рекордни печалби.

Критици на мярката казват, че тя ще има различен ефект в европейските държави, като властите в страните с по-големи производители, ще разполагат с повече средства, за да помагат за намаляване на сметките.

Освен споделянето на печалбите Европейската комисия ще предложи и намаляване на потреблението на електроенерия.

Държавите трябва да предприемат мерки за намаляване на общото потребление на електроенергия от всички потребители с 10% спрямо количествата, разходвани през предишните три години. Пиковото потребление, когато енергията е най-скъпа, трябва да намалее с 5% месечно, за което ще е нужно то да спада 3-4 дни седмично. България е държавата с най-ниска енергийна ефективност в ЕС.

Икономиите не са първите, към които националните власти са призовани да се включат доброволно, след като през юли те се ангажираха да икономисат 15% от потреблението на газ. Повечето европейски държави вече обявиха мерки, сред които намаляване на отоплението на обществени сгради, забрана за подгряването на частни басейни и пестене от осветяването на паметници и архитектурни забележителности.

И двете мерки за пестене ще бъдат доброволни, но трябва да са налични за получаване на помощ от съседите при извънредни ситуации.

Европейската комисия няма да предложи в сряда поставяне на пределни цени на газа, след като енергийните министри не успяха да постигнат съгласие дали да се ограничи само вноса от Русия, както предлага Урсула фон дер Лайен, или да се сложи пределна цена на целия внос, включително на втечнения газ, за което настояват Белгия, Италия и още няколко европейски държави.

Тази идея ще бъде обсъдена отново на 30 септември, за когато е насрочена нова извънредна среща на енергийните министри от ЕС за приемане на спешните мерки.

Еврокомисарят за енергетиката Кадри Симсон предупреди, че регулиране на цената на втечнения газ може да остави Европа без гориво, тъй като заради голямото световно търсене, танкерите ще се насочат към други пристанища.

Експерти от Италия, Белгия и Германия се консултират тази седмица и след това ще работят с Комисията, за да внесат предложение до следващата среща на министрите на енергетиката в края на месеца, съобщи белгийският вестник "Соар" във вторник.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Зимна приказка
  • Зимна приказка
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
Иванчо пита вкъщи: - Тате, как разговарят змиите? Бащата поглежда тъщата и подхвърля: - Защо мълчиш? Детето се интересува!..
На този ден 22.01   1690 г. – Индианското племе Ирокези подписва мирен договор с британските власти в Северна Америка. 1723 г. – В Русия е издадена заповед за борба с...