Европейско банково лоби предупреди в сряда за наличието на опасности за финансовата стабилност и по отношение на банкирането на едро, ако преговорите за излизане на Великобритания от Европейския съюз стигнат до задънена улица.
Финансовата стабилност и ефективността на пазара трябва да бъдат гарантирани по време на процеса по прилагането на Брекзит и след това, заяви Саймън Люис, който е главен изпълнителен директор на Асоциацията за финансови пазари в Европа (AFME), съобщава агенция Ройтерс.
В доклад, публикуван в сряда, AFME отбеляза спорните въпроси, пред които са изправени основните участници в преговорите за Брекзит и които могат да доведат до сериозни разногласия, включително желанието на Великобритания да си осигури възможно най-добрия достъп до единния блок, като в същото време не желае да остане част от единния пазар.
Европейското банково лоби също е загрижено относно Европейската комисия, която, от една страна, отговаря за политиката на финансовите пазари на ЕС и в същото време се явява главен преговарящ за процеса на Брекзит от името на Съюза, както и относно факта, че европейските столици се конкурират за привличането на финансовите фирми, базирани досега в Лондон, като в същото време искат да се ограничи всякакъв допълнителен системен риск.
С такива коренно различни действащи лица и стимули ще бъде голямо предизвикателство да се приложи Брекзит по един по-плавен начин по отношение на банкирането на едро, отбелязва AFME.
Има и потенциални проблеми в бъдеще за банките в Лондон, които искат да продължат работата си от британската столица след Брекзит, но под финансовата система на ЕС – процес, известен като "еквивалентност", при който ЕС предоставя пазарен достъп на фирми извън Съюза, но в съответствие с правила, които да са толкова стабилни, колкото тези валидни за единния блок.
AFME посочи, че Европейският оторизиран орган за ценни книжа и финансови пазари (ESMA) ще играе ключова роля в предоставянето на консултации на ЕС по въпроса, дали дадена фирма извън Съюза би могло да се счита, че изпълнява изискванията за "еквивалентност".
Трябва обаче да се има предвид, че ресурсите на ESMA ще станат по-оскъдни веднага, след като приключи бюджетният принос на Великобритания, което означава, че предоставянето на статут на "еквивалентност" за около 2000 британски фирми може да не бъде достатъчно бързо, за да се избегне трус на финансовия пазар, предупреди Европейското банково лоби.