Световната здравна организация си позволява да прави предложения за ограничаване на световните нива на производство на тютюн. Ние се противопоставихме на това. Трябваше да защитим поминъка на 65 хиляди тютюнопроизводители в ЕС, включително поминъка на десетки хиляди български семейства. Това заяви в предаването "Преди всички" по БНР Цветан Филев, президент на Европейската организация на тютюнопроизводителите и председател на българската браншова асоциация.
Той визира предложения за промени в Рамковата конвенция за контрола над тютюна, които предвиждат от 2017 година в тютюневите изделия да се използват само тютюни с ниско съдържание на никотин, каквито по думите на Филев на този етап не съществуват и това означава тепърва да се разработват генномодифицирани такива.
По друг начин казано, „даваме ви да отглеждате тютюн“, но нови сортове, нови варианти, което противоречи на практиката в ЕС. Бяхме застрашени от това през 2017 година буквално да спрем да отглеждаме тютюн.
Конвенцията е подписана от над 170 държави, включително от България. Според Филев, Противниците на предложенията са успели да убедят СЗО тези предложения да не се превръщат в решения на приключилата световна конференция на организацията в Делхи.
От девет заплахи за сектор „Тютюн“ се справихме с осем, декларира Филев.