Европроектите на Сандански

27.02.2008 | 17:05
по статията работи: Апостол Апостолов
Представена е кратка история на общинския отдел "Приватизация, проекти, европейска интеграция"; Градът разработва проект за решаване на проблема с паркирането
Европроектите на Сандански

Кратка история


Отдел "Приватизация, проекти, европейска интеграция" е създаден през 2004 г., като специализирано звено в Общинска Администрация - Сандански за подготовката, управлението и изпълнението на общински проекти.

Първоначално отделът се състои от двама експерти, но нарасналите задължения и обема на работа поетапно наложили увеличаване на броя на персонала работещ в това звено до 5 експерти. Това увеличение не е самоцелно, а е в пряка връзка с нарастващата роля и значение на българските местни власти, след присъединяване на страната ни към Европейския съюз.

Финансовите инструменти на Европейският съюз, предоставени на местните власти, са изключителна възможност за икономическо и социално развитие чрез реализацията на общински проекти.

Основната цел на тези инструменти е да подкрепят процеса на икономическо и социално сближаване, като основна роля в този процес имат общините. Това може да бъде реализирано само с добре подготвена администрация, състояща се от екип от допълващи се експерти и специалисти.

През всичките тези години, членовете на екипа в Сандански са преминали през редица професионални обучения, организирани от различни национални структури, сред които са Институтът за публична администрация, Министерството на държавната администрация и административната реформа, Министерството на регионалното развитие и благоустройството, Министерството на околната среда и водите, Националното сдружение на общините в Република България, Сдружението на Югозападните общини, Областната администрация на област Благоевград, различни обучителни и консултантски организации.

Подобни обучения са извършвани и от международни институции като  Ви Ен Джи Интернешънъл – Асоциацията на нидерландските общини в градовете Хага и Асен, обученията на Института за публична администрация на Гърция в градовете Солун и Ксанти, обучение организирано от Сдружението на турските общини и др.

През изминалите четири години са подготвени редица проекти, които днес са вече реализирани, се реализират в настоящият момент или пък предстои тяхната реализация.

Проекти в процес на реализация


Проект „Рехабилитация на общински път IV-10 075 Сандански – Попина лъка от км.8+300 до км.16+500”

Проектът е на стойност 747 177 евро е одобрен за финансиране в началото на 2007 г. по Програма ФАР 2005 - Икономическо и социално сближаване – Компонент 1 на Грантова схема BG2005/017-353.10.02 “Подпомагане развитието на регионалния туризъм чрез подобрение на свързаната с него инфраструктура".

Министерството на регионалното развитие и благоустройството на България, като управляващ орган, стартира проекта през есента на 2007 г. с провеждането на всички тръжни процедури в рамките на грантовата схема.

Тръжната процедура за строителните дейности беше обособена в отделен лот за проект: „Рехабилитация на Общински път IV-10 075 Сандански – Попина лъка от км.8+300 до км.16+500”.

В края на 2007 г. приключва тръжната процедура и е избран изпълнителя на строителните дейности.

Реализацията им, ще стартира в началото на 2008 г. с подготвителни, конструктивни и изкопни работи, а основните строителни дейности ще бъде реализирани в периода пролет - лято 2008 г.

Подобряването на този участък от 8 км и 200 метра ще улесни достъпа до Пирин планина и Национален парк „Пирин” на гражданите и гостите на град Сандански и ще повиши безопасността и комфорта при пътуване.

Проект: „Изграждане на пречиствателна станция за отпадни води в село Вълково, община Сандански”

Водеща организация: Община Сандански
Партньор: Община Филипи, Гърция
Обща стойност: 335 158,34 евро
Собствено финансиране: 35 191,63 евро
Съфинансиране Програма ФАР - ТГС България - Гърция: 299 966,71 евро
Продължителност на проекта: 12 месеца - ноември 2007 – ноември 2008

Проект „Изграждане на пречиствателна станция за отпадни води в село Вълково” е естествено продължение на реализирания през 2006 г. проект за изграждане на канализационна система на същото село и е част от реализацията на интегриран подход за водния цикъл във ВиК инфраструктурата на селото.

Пречистването на отпадните води на село Вълково, ще подобри качеството на живот на населението в село Вълково, ще подобри крехкото екологично равновесие в река Струма, ще ограничи трансграничното замърсяване и ще подпомогне изпълнението на критериите залегнали в договора за присъединяване на страната ни към Европейският съюз. Обменът на знания и добри практики между българската и гръцка местна власт, ще подпомогнат развитието на добри и ползотворни двустранни партньорски отношения.

Проект: „Изграждане на бизнес център в гр.Сандански за развитие на дейности в туризма и земеделието и промотиране на трансграничното сътрудничество и развитие”

Водеща организация: Община Сандански
Партньор: Община Филипи, Република Гърция
Обща стойност: 160 639.67 евро
Собствено финансиране: 16 224.61 евро
Съфинансиране Програма ФАР – ТГС България – Гърция: 144 415 .06 евро
Продължителност на проекта: 10 месеца - ноември 2007 – септември 2008

Основната цел на проекта е да осигури информация и съвети в областите на земеделието и туризма. Също така да подпомогне подготовката и реализацията на успешни проекти, финансирани от структурните фондове на ЕС, чрез българските оперативни програми.

Освен това ще спомогне и за обмяната на опит и добри практики между община Филипи, Гърция и община Сандански и икономическото развитие на трансграничния регион между двете страни.

Проект: „ Намиране на решения на съществуващите проблеми с паркирането в град Сандански”

Водеща организация:
Градския регион на Хаагланден, Кралство Нидерландия
Партньор: Община Сандански, Република България
Обща стойност на проекта: 84 157,68 евро
Собствено финансиране: 15 000 евро
Съфинансиране: Програма Лого Иист 2 - 69157,68 евро
Продължителност на проекта: 18 месеца - януари 2008 – юни 2009

Тежкият трафик и проблемите с паркирането са факт, с който се сблъскват всеки ден гражданите и гостите на Сандански. Недостигът на паркоместа и неправилното паркиране, допълнително затрудняват движението по уличните мрежи в града.

В хода на проекта експерти от Градския регион на Хаагланден и община Хага, ще се запознаят със съществуващите проблеми в града, ще се запознаят със законодателната рамка на местно и национално ниво и ще представят на практика натрупаният опит и добри практики в Холандия на българските експерти от общината. В поредица от работни срещи и дискусии ще бъдат селектирани и предложени възможните решения за разрешаване на проблемите с паркирането и подобряване на движението по улиците.
Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Зимна приказка
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
-  Тате, защо Земята се върти? -  Как така се върти, бе! Да не си ми изпил ракията?
На този ден 18.11   1095 г. – Под ръководството на папа Урбан II във френския град Клермон започва Събор на католическата църква, на който е огласена Свещената война –...