Евросъюзът договори търговска защита срещу икономическа принуда

28.03.2023 | 12:15
по статията работи: econ.bg
Европейският съюз се споразумя да позволи ответни мерки срещу държави, които оказват прекомерен икономически натиск върху членовете на ЕС да променят политиките си, ход, предназначен да действа като възпиращ фактор
Евросъюзът договори търговска защита срещу икономическа принуда
Снимка: под лиценза на creative commons

Европейският съюз се споразумя да позволи ответни мерки срещу държави, които оказват прекомерен икономически натиск върху членовете на ЕС да променят политиките си, ход, предназначен да действа като възпиращ фактор, предаде "Ройтерс".

Представители на Европейския парламент и съвета, страните - членки на ЕС, постигнаха споразумение за инструмента за борба с принудата (ACI) рано във вторник.

Предложението има за цел да противодейства на разпространението на геополитическото напрежение в търговията. Членовете на ЕС обвиняваха администрацията на бившия президент на САЩ Доналд Тръмп и Китай, че използват търговията като политически инструмент.

Един случай, цитиран от поддръжниците на мярката, са китайските търговски практики срещу Литва, след като тя позволи на Тайван да създаде де факто посолство там. ЕС казва, че Пекин е наложил пречки върху износа и е притиснал компаниите да премахнат литовското съдържание от веригите за доставки, когато изнасят за Китай.

Съгласно инструмента за борба с принудата ЕС ще може да определи дали икономическа мярка на трета страна е предназначена да принуди ЕС или някой от неговите членове да промени дадена политика.

Ако диалогът се провали, блокът може да наложи ограничения, като например по-високи тарифи за внос или ограничен достъп до публични търгове на ЕС.

Целият процес ще отнема до една година, въпреки че заплахата от ответни мерки е предназначена да служи като възпиращ фактор.

Законодателството трябва да влезе в сила през втората половина на 2023 г. и се предвижда да се прилага за нови случаи на икономическа принуда, а не за съществуващи случаи като този с Литва.

Някои страни членки бяха скептични за мярката поради опасения, че тя може да бъде протекционистка и да предизвика търговски войни.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
РАЙС ЕООД Търговия и сервиз на офис техника.
Кооперативна охранителна фирма ООД КОФ ООД е специализирано дружество за комплексна охрана.
Holiday Inn Sofia Добре дошли в най-новия 5-звезден хотел в София.
Резултати | Архив
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Женевски конвенции
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
  • Най-старата коневъдна ферма в света
Мъж е в бара, пие и изглежда навъсен. - Какво ти е на теб? – пита барманът. - Бях женен три пъти и три пъти станах вдовец. Барманът иска да знае подробности. - Ами, първата се отрови с...
На този ден 22.04   238 г. – Годината на шестимата императори: Римският сенат обявява за незаконен императора Максимин Трак, заради неговите кръвожадни методи при управлението на Рим и...