Щатската валута поскъпна над 116,00 йени за пръв път от февруари насам, докато еврото опитва стабилизация около 1,0600 долара, като инвеститорите са в напрегнато очакване на стартиращото утре двудневно заседание на Фед. Прогнозите са за повишение на Федералната фондова лихва с четвърт процент към диапазона между 0,5% и 0,75%, след като точно година по-рано (през декември 2015-а година) Фед на САЩ вдигна лихвените ставки за пръв път от близо десет години насам.
Мнозинството очаквания, че Фед ще повиши основната американска лихва през декември и че може да изпрати на финансовите пазари сигнал за по-нататъшно затягане на лихвените ставки през следващата година беше в основата на седемпроцентно поскъпване на долара спрямо останалите основни валути от началото на октомври насам.
Днес доходността на 10-годишните дългови книжа на САЩ нарасна над бариерата от 2,5% за пръв път от повече от две години насам, достигайки връх от 2,526% - най-високо ниво от септември 2014-а година. Това продължава да оказва подкрепа на щатския долар спрямо японската йена, като по-рано днес "зелените пари" поскъпнаха за кратко до 10-месечен връх - най-високо ниво от началото на февруари, преди обаче да започне частично прибиране на печалби от "дълги" долари позиции, при което доларът се върна назад към 115,50 областта.
В същото време еврото се търгува обратно над 1,0600 долара, отскачайки от сутрешно дъно около 1,0526 долара - недалеч от важното 20-месечно дъно около 1,0504 долара, ударено в началото на предходната седмица като първа реакция на неуспелия конституционен референдум в Италия и последвалата оставка на премиера Матео Ренци. В края миналата седмица единната европейска валута беше подложена на нов натиск от продажби след решението на ЕЦБ да удължи сроковете на действие на програмата за покупки на активи, известна като "количествени улеснения", поне до края на 2017-а година, въпреки че по същото време банката обяви, че от април следващата година намалява с 20 млрд. евро до 60 млрд. евро месечния размер на покупки на облигации.
След като еврото отново намери солиден интерес за покупки над 1,0500 долара, през днешната търговия единната валута поскъпва обратно над 1,0600 долара, намирайки известна подкрепа от сигнали за намиране на решение на италианската политическа криза.
Президентът на Италия - Матарела поиска от досегашния външен министър Паоло Джентилони да формира новото правителство, за да бъде сложен бърз край на политическата криза, последвала конституционния референдум, който се проведе в началото на месеца. Надеждите за бързо сформиране на нов кабинет и индикациите, че следващото италианско правителство ще се намеси, за да помогне за рекапитализацията на закъсалия кредитор Banca Monte dei Paschi di Siena SpA, ако банката не успее да набере необходимия капитал от 5 млрд. евро, допринася за днешното предпазливо поскъпване на единната европейска валута както спрямо долара, така и спрямо останалите водещи валути. Еврото поскъпва с 0,6% към 1,0621 долара, с 0,74% към 122,92 йени и с 0,5% към 1,0781 швейцарски франка.
Днешното рязкото поскъпване на петрола с близо 5% се отразява позитивно на канадския долар и норвежката крона, като щатската валута се понижават с 0,36% към 8-седмично дъно от 1,3110 "канадеца" и с 0,7% към 8,4228 "норвежеца".