За Никулден повечето българи, които спазват традицията, ще сложат на трапезата си евтина вносна риба. До този извод стигат търговците, които от години се занимават с търговия на морски продукти. Денят на рибарите и банкерите е от най-важните за тях през цялата година, защото продажбите се увеличават, въпреки че изборът на купувачите пада върху по-достъпните продукти.
Пълненият шаран отдавна не е мода. Той е заменен по популярност от скумрията. Тя може да се намери по 3 лева в голяма столична хранителна верига, където цената е смъкната наполовина. Иначе по пазарите и на други места цената на тази риба, която е внос предимно от Норвегия или Гърция, е около 5 лева. Черноморска скумрия за съжаление отдавна не се среща. Нашите рибки са по-дребни, но много вкусни, казват разбирачите. Освен това не са пропътували хиляди километри.
На пазарите има голямо изобилие от риби, не само по празниците. В последните дни сомът се продава по 10 лева, сулката по 8,50 лева, за кило скат също трябва да се брои поне 10 лв. Чистената пъстърва също върви по толкова.
Около 8 лева трябват за килограм коремчета от акула, костурът е по 12 лева. Сьомгата, която минава за екстра на нашата трапеза, е по 18 лева на Женския пазар в София. За котлети от рибата с нежно розово месо ще платите 16 лева в магазин от голям хипермаркет. Цената обаче е с почти 30% намаление заради празника. По толкова върви и филето от сом.
Големите хранителни вериги масово са направили сериозни отстъпки от цената през тази седмица. Между 20 и 30 на сто са намаленията на рибата и на другите морски дарове, както и на салатите.
Въпреки големия избор, продължава да има търсене и на дребната цаца, която върви под левче за кило. Пангасиусът, който е предимно внос от Виетнам, през последните години се нареди сред масовите риби, пазарувани у нас, заради достъпната му цена, пише вестник "Монитор" в днешния си брой.
"Около Никулден се засилва предлагането на гръцка риба по пазарите в пограничните райони, затова проверките там са засилени", съобщи шефът на регионалното подразделение на Изпълнителната агенция по рибарство и аквакултури в Благоевград Емил Филипов. Обикновено наши рибари хващат такъмите и отиват да хвърлят въдици в гръцката част на Струма. Там без проблеми се хващат доста едри сомове, хвалят се риболовците. Освен това те се връщат със скубар и каракуда. На пазара в Петрич уловът се предлага по 2-3 лева за кило.
Риболовът при съседите е много достъпен защото там местното население няма интерес към речните риби. В Гърция е разрешен дори ловът с харпуни, освен това там не гонят нашите хора за риболовни билети.
От понеделник проверките ще бъдат засилени в Кресна, Сандански, Петрич и Гоцеделчевско. Обикновено едни и същи търговци се занимават с тази работа, но инспекторите вече на няколко пъти са унищожавали рибата им, защото нямат документи за произход. Българите пък нямат навика да пазаруват зад граница, защото рибата вече е доста скъпа храна и даровете на Бяло море съвсем не са ни по джоба. Само няколко ресторантьори от Сандански пазаруват по рибните борси в Кавала и Солун, защото имат много гости от Гърция, които търсят по-скъпите блюда.