Египет постигна споразумение с Международния валутен фонд (МВФ) за 12 милиарда долара за период от 3 години. Това заяви официално МВФ. Египетското правителство се надява сделката да осигури нужното при недостиг на долари, намаляване на валутните резерви и икономиката, която страда заради години на размирици.
Споразумението, което трябва да бъде ратифицирано от МВФ и египетските власти, ще изисква Кайро да предприеме икономически реформи. "Египет е силна страна с голям потенциал, но има някои проблеми, които трябва да бъдат фиксирани спешно“, заявиха от МВФ, цитирайки ръководителя на делегацията за Египет, Крис Джарвис.
Джарвис заяви на пресконференция, че МВФ очаква от парламента на Египет да подкрепи нов закон за ДДС. Анализатори твърдят, че МВФ настоява и за по-гъвкав обменен курс за египетската лира. Дефицитите и икономическите проблеми доведоха до процъфтяването на черния пазар, срещу който правителството се бори безуспешно.
От Централната банка на Египет заявиха, че споразумението с МВФ ще засили доверието в програмата за реформи в Египет. Президентът Абдел Фатах ал Сиси подготвяше общественото мнение за мерките и икономическите реформи, в това число по-нататъшни съкращения на субсидиите.
Въпреки срока от 3 години МВФ ще иска бърза реализация на реформите. Кайро води предварителни преговори за заем с МВФ от отстраняването на Хосни Мубарак през 2011 година след като се оказа, че хазната на страната е била източвана периодично от неговата администрация.
Политическата криза след 2011 година доведе до още по-голяма нестабилност и недостиг на резерви. Отстраняването на Мохаммад Мурси през 2013 година предизвика до вълна от полицейско насилие срещу членове на Мюсюлмански братя, а след това въоръжени нападения, които засегнаха жизненоважният за Египет отрасъл на туризма.
Вече се чуват гласове срещу сделката с МВФ. Политически опоненти на Ел Сиси и активисти изразиха несъгласието си за взимане на заем от Международния валутен фонд, което смятат, че ще доведе до резки съкращения и агресивни реформи.