Европейският съюз предложи икономическа помощ на Египет в размер на 700 милиона евро. По този начин европейските правителства се опитват да изградят връзки с ислямските владетели, дошли на власт след първите свободни избори в Египет, информира европейската медия EurActiv.
Обещанието за отпускането на средствата стана след като египетският президент Мохамед Морси направи първото си пътуване до Европа след избирането му през юни. Той се надява да убеди ЕС в неговата демократичност и да договори икономическа помощ, за възстановяване на влошената икономика на страната.
Морси бе издигнат на власт от “Мюсюлмански братя”, които се противопоставят на Израел и с които Вашингтон започнаха да осъществяват дипломатически отношения едва миналата година. Морси подкрепи мирните протести, но не и нападенията срещу посолствата на САЩ след появата на трейлъра на филм, който осмива пророка Мохамед.
Европа иска да запази Египет като твърд съюзник на Запада след падането на авторитарния режим на Хосни Мубарак миналата година. Надеждите на Запада са свързани и с това Кайро да бъде пример в регион, който се промени бурно след Арабската пролет започнала през 2011 година.
"Египет е ключова държава в регион, който е толкова близо и толкова важен за Европа", заяви Херман ван Ромпой, председател на Европейския съвет, който представлява правителствата на държавите от ЕС. "Успехът на Египет ще има положителни последици за региона като цяло", допълни той.
Жозе Мануел Барозу, председател на Европейската комисия, заяви, че ЕС е предложил на Египет макроикономическа помощ от 500 млн. евро, в зависимост от постигането на споразумение на Египет с Международния валутен фонд (МВФ) за финансова помощ, както и между 150 и 200 млн. евро, които ще бъдат отпуснати на северноафриканската страна за финансиране на приетия план за икономическо възстановяване.
Тези ангажименти са отделно от 449 млн. евро, които ЕС вече отпусна на Египет за периода 2011-2013 г. за различни програми, като например професионално обучение за младите хора.
ЕС има амбициозни планове към Северна Африка, които нарича "южен квартал". Непосредствено след процесите за налагане на демокрация (след Арабската пролет), длъжностни лица от ЕС искат да установят ясни връзки между помощта, която се отпуска на страната и демократичните реформи, които се провеждат.
Разговорите в Брюксел включват въпроси, свързани с новата демократична конституция на Египет. Преговорите, за която са в застой заради щекотливия въпрос около ролята на исляма в закона.
"Политическият контекст на това посещение е много важно", коментира високопоставен представител на ЕС. "Египет сега обсъждат бъдещата си конституция, която ще бъде от ключово значение за страната”.