Младите хора в България са най-късно излизащите на пазара на труда в Европа от всички останали държави. Това каза президентът Росен Плевнелиев при откриването на първото заседание на Съвета за образование и наука към държавния глава. Темата на събирането е "Визията "България 2020": Националните приоритети в образованието и науката".
Средно в България един млад човек излиза на пазара на труда на 22 години, за Европа това става на 20 години. Основната причина за това е, че младежите ни нямат достатъчен практически опит, посочи
Плевнелиев. По думите му
често се констатира, че дори на 25 години, завършвайки, студентите в България нямат нито ден стаж в реалната икономика.
Делът на младите предприемачи у нас на възраст между 15 и 24 години е 3,4% - доста под средния за Европа. В Гърция те са 7,8%, в Румъния - 11,3%, информира БТА. Този факт беше посочен като като друг неблагоприятен факт, изискващ решение.
Да създадем новата средна класа - ефективна, гъвкава, технологична. За това призова президентът Росен Плевнелиев по време на първото заседание на новосъздадения Съвет за образование и наука към президентството, предаде БГНЕС.
България трябва да развива човешкото знание и иновациите, да засили позициите си по пътя на високите технологии и индустрията с висока добавена стойност чрез подготовка на млади, добре образовани кадри. Като пример президентът даде капитализацията на социалната мрежа Facebook, която се оценява на 100 млрд. долара. Същевременно БВП на България, който е плод на усилията на над 7 млн. души. възлиза на около 40 млрд. еврог годишно.