Едва 8% от бизнес лидерите определят кибер сигурността като приоритет

24.05.2016 | 12:30
по статията работи: Десислава Маданска
Една четвърт от ИТ директорите в Европа, Близкия Изток и Африка не разкриват пред висшето ръководство кибератаките, засегнали компанията им
Едва 8% от бизнес лидерите определят кибер сигурността като приоритет
Снимка: Thinkstock/Guliver

Една четвърт от ИТ директорите в региона на Европа, Близкия Изток и Африка не разкриват пред висшето ръководство кибератаките, засегнали компанията им. От друга страна едва 8% от бизнес лидерите в региона определят кибер сигурността като приоритет. Това става ясно от изследване на VMware, компания, работеща в облачните инфраструктури и технологиите за бизнес мобилност. В изследването са участвали 1 700 ИТ лидери и 3 500 служители в компании с над 1 000 души персонал от региона на Европа, Близкия Изток и Африка.

Липсата на пълна прозрачност показва, че тези които по-често носят отговорност за бизнеса не виждат цялата картина, когато става дума за риск от кибератаки. 

Изследването, реализирано от агенцията за пазарни проучвания Vanson Bourne, показва, че една трета от ИТ директорите и почти една четвърт от служителите вярват, че изпълнителният директор трябва да носи отговорност при сериозни кибератаки, застрашаващи данните на компанията. 

Нужен е нов подход в кибер сигурността

Бизнесите са под постоянната заплаха от сериозни кибератаки, като повече от една трета очакват кибератака в следващите 90 дни. Имайки предвид сложността на развиващия се дигитален свят текущите методи за сигурност не могат да осигурят добра защита срещу кибератаки, отчитат от компанията. Един на всеки трима ИТ директори в региона вярват, че най-слабото място на техните организации е фактът, че потенциалните кибер заплахи са много по-усъвършенствани от защитата, с която разполагат компаниите им.

„Днешните най-успешни организации могат да реагират бързо на евентуални кибератаки, да защитят своята репутация и да оправдаят доверието на клиентите си. Имайки предвид, че приложенията и потребителските данни са навсякъде и на всякакви различни устройства, тези компании вече не използват традиционните ИТ методи за сигурност, тъй като те не осигуряват добра защита за днешния дигитален бизнес“ коментира Джо Багъли, главен технически директор на VMware EMEA.

Задълбочените познания на хората и остарелите процеси са също толкова голям риск, колкото и технологията

Някои от най-сериозните опасности по отношение на сигурността произлизат отвътре в самата организация. Това могат да бъдат например служители, които не се интересуват или не са преминали обучение за кибер сигурност (според 45% от ИТ директорите). Почти една четвърт използват личните си устройства, за да ползват корпоративни данни и почти една пета биха рискували сигурността на организацията, само за да изпълнят задачите си ефективно. 

 „Когато говорим за сигурност, не винаги става дума само за технология. Както показва проучването, решенията и поведението на хората оказват пряко влияние върху бизнеса“ коментира Джо Багъли.

„Въпреки всичко решението не е да ограничаваш или вдъхваш страх в служителите. Интелигентните организации дават възможности, а не ограничават техните служители. Помагат им да се развиват, да адаптират и преобразяват  процеси, за да бъдат винаги успешни“, добавя той.

 

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Женевски конвенции
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
Блондинка звъни на оператора си: - Извинете, не ми работи интернетът... - А вие с рутер ли сте? Кратко мълчание... - Не, сама съм!!!
На този ден 19.12   1732 г. – Бенджамин Франклин публикува Алманах на бедния Ричард 1783 г. – Уилям Пит-младши става най-младият министър-председател в историята на Великобритания...