Едва малко над 2.3 млн. испанци са се заразили с коронавируса, причиняващ COVID-19, сочат данните на първото национално изследване в страната.
Осъщественото от националния здравен институт "Карлос Трети" изследване дава обезкуражаващи данни на Мадрид, доколкото се предполага, че антителата увеличават шанса за имунитет. Наличието на имуноглобулин (IgG) в организма показва, че изследваният е бил в контакт с вируса, но вече няма активна инфекция.
От една страна, кризата с коронавируса видимо се забави в последния месец и заразените и починалите с COVID-19 за ден са много по-малко от регистрираните в началото на април над 900 жертви и над 9000 нови случая за 24 часа.
От друга страна, властите се надяваха асимптоматичното предаване да е увеличило значително броя на хората, преминали през вируса, което също би подпомогнало желания колективен имунитет след разхлабване на едни от най-тежките социални ограничения в ЕС, извършвано стъпка по стъпка в този и другия месец.
Основното заключение от числата за момента е, че на Испания ѝ "липсва защита, която да дава колективният имунитет и трябва да останем разумни и предпазливи по време на разхлабването", каза здравният министър Салвадор Ия, който представи данните.
Асимптоматичен е един на всеки трима от хората с установени антитела според изследването (33.7%) - болестта е преминала без никакви симптоми и без заразеният да разбере, сочат предварителните данни на "Карлос Трети". Около 8% са имали три или четири от симптомите, 14.7% над пет симптома. Близо 43% са конкретно загубилите обонянието си.
Разпространението на антителата сред испанците според извадката от 70 хил. души варира по автономни области, но по съставящите ги региони. В Мадрид, епицентър на заразата, 11.3% от изследваните имат антитела, в Сория, една от най-засегнатите провинции с преобладаващо възрастно население, са рекордните 14.2%.
Има обаче области със стойности, значително под средните - с по 2% са Мурсия, Астуриас, Канарските острови и африканските анклави Сеута и Мелия.
Особено малки са стойностите при децата, които нямаха никакво право да излизат по време на блокадата (1.1% за тези под 1 година, 2.2% между тези на 1 и 4 г., 3% сред тези до 9 г.).
Засега европейските изследвания сочат, че едва между 4 и 5% от жителите имат антитела при около 60% желана стойност за постигане на колективен имунитет. Швеция, която не наложи строги ограничения като други държави, допуска, че при нея делът е значително по-висок.