Един от основните проблеми за липса на донори на органи е организационен, каза пред журналисти в Националния пресклуб на БТА проф. Генчо Начев, директор на болница "Св. Екатерина".
По думите му не е регулирано кой, какво и как трябва да прави при катастрофа на пътя, не се знае пострадалите точно в коя болница да бъдат закарани и така се губи ценно време.
Необходимо е да се изготви карта, която да указва къде да бъде транспортиран пострадалият, като в тази болница задължително да има апаратура и специалисти, които да могат ясно да констатират дали има настъпила мозъчна смърт, допълни той. Само при установена такава, пострадалият би могъл да бъде потенциален донор.
При близо хиляда жертви в катастрофи на година, не малка част от тях биха могли да бъдат донори, допълни кардиохирургът, цитиран от БТА.
Не достигат донори на органи, защото кооридинаторите в болниците не работят добре, не се разговаря с близките на починалия, не се иска навреме съгласието им, каза доц.Никола Владов, национален консултант по трансплантология. От началото на годината има само трима донори, допълни той.
Между 50 и 150 хиляди лева струва "закачването" на изкуствено сърце на пациент, който чака за сърдечна трансплантация, посочи проф.Начев. Тези пари не се поемат от здравната каса, както е в останалите европейски държави, а в България има 10 - 12 такива пациенти. През тази година сме "закачили" изкуствено сърце само на 1, защото няма кой да плати, добави той.
Специалистите са единни в мнението си, че с всички трансплантирани трябва да работят психолози преди и след трансплантацията на орган.