Един от символите на Велико Търново се разпада заради липса на пари

14.05.2010 | 15:41
по статията работи: Апостол Апостолов
Между 30 и 40 хил. лв. са необходими за възстановяването, заяви за Econ.bg Иван Църов, директор на Регионалния исторически музей
Един от символите на Велико Търново се разпада заради липса на пари

Една по една падат бойниците на Балдуиновата кула на великотърновската крепост "Царевец", установила проверка на местния вестник "Борба" след сигнали на общински съветници. Между 30 и 40 хил. лв. са необходими за възстановяване зъберите и бойната пътека зад тях. От двете страни на крепостните стени до кулата липсват близо 10 бойници. На няколко места на самата стена личат и големи пукнатини. Камъни от бойниците й от самата стена пък са паднали в подножието й. Доста голяма част са паднали преди два дни, по време на големите порои, които връхлетяха Велико Търново.

ivan_cyrov_288Лошото състояние на кулата е и заради вандалски прояви. За последните 20 години вандали са започнали да къртят камъните от бойниците. От източната страна са почти унищожени. Това не е оригиналната средновековна кула, въпреки това се е превърнала в символ на Велико Търново, сподели за Econ.bg. Иван Църов (на снимката вляво), директор на Регионалния исторически музей.

От 1954 година крепостта "Царевец" е обявена за паметник на културата. Би трябвало държавата да отпуска средства и да се грижи за нейното състояние. Всяка година, както аз, така и моите предшественици, изготвяме програма за реставрация на хълма "Царевец", каза още той, допълвайки, че през последните 3 години лично той включва Балдуиновата кула в програмата. Все пак знаем колко обекти има Министерството на културата. Безспорно не може на всичките обекти да осигури необходимото финансиране за реставрация и ремонтни дейности, допълни Църов. Преди 4 години са били реставрирани дървените подови нива в подножието на кулата, тъй като е съществувала опасност някой да пропадне.

„Надявам се министерството да намери средства за реставрацията, защото бюджетът на музея не разполага с тази сума. Средствата, които получаваме, са само за издръжка на музея, каза директорът.

На посещение във Велико Търново през миналия месец беше зам.министърът на културата Тодор Чобанов. Иван Църов заяви, че по време на срещата с Чобанов са обсъдили състоянието на всичките 24 обекта и експозиции в структурата на регионалния музей. Половината от тях са държавна собственост, а от 3 години не са отпускани никакви пари, заяви той.

Собствеността на хълма "Царевец"

През миналия месец се разрази и дискусия за собствеността на хълма. Ето как Църов коментира този казус:

"Няма нищо сложно по случая. От край време "Царевец" няма акт за собственост. Министерството на културата предприе стъпки да бъде издаден такъв документ. Въпросът е обаче чия ще е собствеността - държавна или общинска. Като паметник на културата самите старини са държавна собственост. През последните 40-50 години общината е влагала средства. Вложила е за развитието на светлинното шоу "Звук и светлина".

Според директора на музея в момента не може да се каже, че има спор между общината и държавата. По-важното е обектът да има акт, за да се кандидатства по различни проекти. Няколко проекта са пропаднали именно заради липсата на документа.

В заключение Иван Църов успокои всички, които искат да видят светлинното шоу "Звук и светлина. Напълно е възстановено захранването на прожекторите от програмно осветление на спектакъла. На 5 срещу 6 май тази година вандали посегнаха и на този знаменит паметник. Откраднати бяха 140 метра кабел. Общината беше решила за Гергьовден да пусне безплатно шоуто за многобройните гости. По някакъв начин успяха да спасят положението и да излъчат спектакъла, разказа още Църов.

Пълния разговор с директора на музея може да чуете в прикрепения аудио файл след статията.

 

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Женевски конвенции
Старият вампир извежда малкото вампирче за първото му среднощно пиршество. Набелязват жертва, малкото забива зъби и започва да смуче кръв, по едно време се спира и пита баща си: - Тате, до последна...
На този ден 23.12   619 г. – Начало на понтификатът на папа Бонифаций V. 1672 г. – Италианският астроном Джовани Доменико Касини открива Рея – вторият по големина след Титан...