Социалните партньори в сектор "Земеделие" заявиха готовност да обединят усилията си за въвеждане на единен европейски паспорт за работещите в отрсъла - включване на AGRIPASS като част от EURES като възможност за кариерно развитие и улесняване на заетостта и трудовата мобилност в отрасъла.
Това е записано в Общото становище на участниците в Европейската конференция "Предизвикателствата пред социалния диалог в новите страни членки и страни кандидатки в сектор "Земеделие", която се проведе на 8 и 9 октомври в столичния гранд хотел "София". Домакин на събитието беше Федерацията на независимите синдикати в земеделието (ФНСЗ). В конференцията участваха представители на Европейската комисия и на Европейския икономически и социален комитет, както и синдикални и работодателски организации от България, Румъния, Франция, Турция, Македония, Германия, Полша, Словения, Испания.
Една от мерките, включена в общия документ на конференцията, е социалните партньори от земеделието да разработят мерки, които да подкрепят реинтегрирането на завръщащите се трудови емигранти на пазара на труда. Тази мярка важи с особена сила за България и Румъния, е акцентирано още в документа.
Разработване на споразумения между социалните партньори за равно третиране на сезоните работници в сектора както и прилагане на специфични мерки за защита правата на сезонните работници и достъпа до им до социално осигурителната система са също част от набелязаните стъпки в общото становище.
Участниците в конференцията се договориха още да обединят усилията си за повишаване доходите на заетите в отрасъла чрез ефективното използване на всички механизми в рамките на общата селскостопанска политика (ОСП) и Националните стратегии по заетост, както и да работят за запазване на работните места и социална защита на уязвимите категории заети в сектора, съобщиха от ФНСЗ.