Еврото се движи близо до тригодишен връх срещу пропадащия долар, а повишеният апетит за риск насочи инвеститорите към йената. Стремителният възход на еврото достигна 1.2074 долара за едно евро и само за една нощ прибави 0.45 процента.
Общата европейска валута получи силния си тласък за една нощ от данните за икономиката на еврозоната, които показват, че през 2017 г. е достигнат най-силен ръст за последните седем години.
Еврото нарасна с 0.6 процента от началото на седмицата до 1.2092 долара и се насочва към най-високото си ниво спрямо долара, отчетено през януари 2015 година.
Слабостта на американската валута спрямо еврото се отрази и на индекса на долара спрямо кошницата от шестте основни валути, като се понижи от началото на седмицата с 0,3 процента. След като достигна тримесечното дъно от 91,751 пункта във вторник и последвалото увеличение до 91,838 пункта в четвъртък, се очертава загуба за трета поредна седмица.
Доларът не можа да се възползва от добрите данни за пазара на труда, обявени вчера. Според тях през декември частните работодатели са разкрили 250 000 нови работни места, което е най-голямото месечно увеличение от миналия март насам.
Вниманието на пазарните участници е насочено и към данните за работните заплати в САЩ с изключение на земеделските производители, които ще бъдат обявени днес и се очаква нарастване. Като се имат предвид неотдавнашните лоши показатели за долара, увеличаването на заетостта е по-добро от очакваното, а растежът на заплатите ще работи за покачване на долара, тъй като ще се увеличи потреблението.
Валутните пазари ще се повлияят и от хармонизирания индекс на потребителските цени за еврозоната за декември, данните за който ще бъдат обявени днес.
Общата европейска валута е близо до 26-месечен връх от 136,370 йени и е на път да прибави 0.7 процента спрямо японската валута тази седмица.
Австралийският долар увеличи печалбата си от вчера и се повиши до 0.7870 американски долара, което е най-високото ниво от миналия 20 октомври. Това се дължи на поскъпването на медта и желязната руда.
Канадският долар също се възползва от нарастването на цените на суровини, като цените на суровия петрол са на най-високото си ниво от 2015 година насам. Канадската валута се насочва към третата си поредна седмица на печалба и вече е достигнал 2,5-месечен връх от 1.2483 американски долара за един канадски.
Йената се обезцени тази седмица спрямо другите основните валути и не е примамлива като инвестиционно убежище, заради понижението на американския долар и нарастващия апетит за риск на инвеститорите не само на валутните пазари, но и на фондовите и на стоковите.
Днес доларът нарасна с 0,1 процента до 112,830 йени след умерените печалби от четвъртък. Равносметката за отминаващата седмица обаче е негативна, тъй като във вторник американската валута се понижи до двуседмично дъно от 112,055 йени за един долар.