Президентът на Турция уволни управителя на централната банка Мурат Четинкая и го замени с подуправителя Мурат Уйсал след като напоследък в бизнес средите усилено се говореше за растящо недоволство на Реджеп Тейи Ердоган, че централният банкер не понижава лихвите, съобщи "Ройтерс".
Указът е публикуван тази нощ в турския Държавен вестник Resmi Gazete без да се посочва официална причина за промяната.
Четинкая бе на поста от април 2016 г. и президентът непрекъснато го призоваваше да понижава лихвите, за да стимулира чрез евтино кредитиране икономическия растеж. Но два източника на "Ройтерс" от правителствените среди казват, че през последните месеци са се засилили разногласията му за монетарната политика с министрите, отговарящи за икономиката.
"Президентът и финансовият министър (Берат Албайрак е зет на Ердоган - бел.ерд.) поискаха оставката му, но Четинкая им напомни за независимостта на банката и отказа да напусне", казва един от източниците.
В съобщението на централната банка от събота се казва, че тя ще продължи да действа независимо и че новият управител ще следва като основна цел поддържането на стабилността на цените.
Данни от тази седмица показаха, че инфлацията се е забавила през юни до най-ниското равнище от година насам. Основната причина е високата база от миналата година и поевтиняването на храните, което потенциално създава възможност за първото понижаване на лихвите от валутната криза през 2018 г. насам.
Анализатори очакват на заседанието на 25 юли централната банка да поведе малко по-свободна валутна политика, но при условие, че САЩ не наложат санкции на Анкара заради купуването на руските зенитни ракети С-400. Срокът Ердоган да намери решение на проблема, засягащ елитно американско оръжие като самолетите F-35, е 30 юли.
През март турската икономика навлезе в рецесия за пръв път от 2009 г. През септември централната банка се опита да забави инфлацията и въпреки настояванията на Ердоган вдигна лихвите рязко с 6.25 пункта - от 17.75 на 24 процента. От началото на миналата година турската лира е изгубила 40% от обменната си стойност спрямо долара.
"Отстраняването на управителя на централната банка поражда съмнения за това колко сигурен може да се чувства човек на този пост и доколко банката е независима. В следващите месеци внимателно ще следи какво прави банката", казва пред "Ройтерс" банкер от Истанбул, пожелал анонимност заради деликатността на ситуацията.
"Тези, които махнаха посред нощ управителя на централната банка, изгубиха правото да искат доверие към турската икономика. Централната банка на Турция е пленник, който държат в президентския дворец", коментира Фаик Йозтарк, говорител на главната опозиционна Републиканска народна партия.