Организацията "Зелени адвокати" ще инициира гражданска акция за анулиране на договорите на "Витоша ски" за приватизация и наем на ски-съоръженията на Витоша. Причината е откритото заявление на компанията, че заради отменените поправки в закона за горите съоръженията няма да бъдат пуснати и през следващия ски сезон, информира БНР.
Според адвокат Свилен Овчаров Столичната община и Министерството на спорта имат юридическо основание да прекратят отношенията си с "Витоша ски":
Ние сме подготвили една акция още през януари и февруари, когато успяхме да се снабдим изключително трудно с договорите за приватизация на някои от лифтовете на Витоша, както и с договора за наем между Министерство на физическото възпитание и спорта за лифт "Заека" на Витоша. И двата договора не се изпълняват, а в случая с договора за лифт "Заека" има флагрантно (скандално - бел.ред.) неизпълнение - два стълба паднаха при буря и наемателят не ги подмени и не работи повече от една година".
Кметът на София Йорданка Фандъкова, в качеството си на принципал, да анулира договорите с "Витоша ски" и съоръженията да бъдат отнети в полза на Столична община. Това искане отправи съпредседателят на политическа партия "Зелените" Андрей Ковачев, информира БТА.
Промените в Закона за горите ще се гласуват утре или другата седмица, информира OFFNews.bg. Докато не се вземе окончателно решение за приемане на закона в този му вид, няма да спрат шествията и протестите, категоричен беше още Ковачев. Той добави: "На срещата вчера, на която присъства Цеко Минев, той се държа толкова спокойно, че се опасявам за следващите му действия“.
"Законът за горите е параграф 22. Така както се постави въпросът пред общественото мнение, че едва ли не ски спортът и зимният туризъм ще помогнат за изсичането на горите в България - искам най-отговорно да кажа, че в целия свят, а и у нас това не може да е така". Това заяви вчера председателят на Българската федерация по ски и шеф на Първа инвестиционна банка Цеко Минев.
Той взе участие в дискусията за поправките в Закона за горите след ветото на президента, информира БГНЕС. По време на нея отново не беше постигнат консенсус по най-спорния чл. 54 от промените в закона. Те предвиждаха да не се променя предназначението на горски територии и земеделски земи за строеж на ски писти и линейни съоръжения, а горите да останат собственост на държавата. Tекстовете от закона, по които беше постигнат консенсус, ще се гледат в четвъртък в Комисията по земеделие и гори в НС.
По време на дискусията Минев обясни, че облекчения за ски инвеститорите са необходими, защото изграждането на зимна инфраструктура е най-тежката и най-трудно възвръщаемата инвестиция. За разширението на ски зона “Алеко” например “Витоша ски” щяла да използва хеликоптери, които да наливат бетон. Наемът им бил 5000 евро на час, а за час можело да се излеят 3-4 кубика бетон. За един стълб на лифта са необходими 15-20 кубика бетон, информира Mediapool.bg.