Коалицията от неправителствени организации и граждански групи "За да остане природа в България" се противопоставя на опитите да бъде променен Закона за горите, за да може инвеститорите в ски съоръжения да ползват безвъзмездно държавни горски територии, върху които да строят лифтове и писти.
Припомняме ви, че на 2 декември от туристическа и ски зона „Алеко" обявиха, че спира работа и няма да функционира през зимен сезон 2011-2012. От коалицията веднага настояха за нов собственик на съоръженията.
"Фарсът, че тази година на Витоша няма да се пускат лифтовете и влековете, цели единствено промяна в Закона за горите". Идеята е в държавните гори на Природен парк Витоша, но и навсякъде другаде, да се допусне да се строят ски лифтове и влекове, като изсечените и застроени терени да продължат да се водят гори "на хартия", предупреждават природозащитниците.
Строителството на ски лифтове и влекове не е дейност, присъща на горското стопанство. Бетонираната земя и изсечената гора няма как да е горска територия, припомнят от коалицията.
Подобна възможност, заложена първоначално в проектозакона за горите, отпадна. Ангажимент срещу нея тогава поеха както министърът на земеделието и храните Мирослав Найденов, така и председателят на парламентарната комисия по земеделие и гори Десислава Танева. Отмяната на този ангажимент, без да има каквато и да е било необходимост затова, ще бъде голяма крачка назад от страна на управляващите и ще породи съмнения за защита на частни интереси за сметка на обществените, казват от „За да остане природа в България".
Природозащитниците настояват да стане публичен приватизационния договор, с който Столична община продаде лифтовете на фирмата „Витоша ски" през 2008 г. Ако собственикът не се справя с тяхното поддържане, общината следва да развали приватизационния договор за съоръженията и да намери нов собственик, уточняват природозащитниците.
Преди три години кандидати за общинските лифтове в Природен парк Витоша бяха две свързани фирми - „Витоша ски" и „Юлен", която е концесионер на ски зона Банско в Национален парк Пирин. В управителния съвет и на двете фирми, собственост на офшорни компании, фигурира един и същ човек - Петър Георгиев Петров, припомнят от коалицията „За да остане природа в България".