Въздухът на Родопите и уникалните климатични дадености "продават" региона като туристическа дестинация, смятат хотелиери и представители на туристическия бизнес в Смолянско.
В самото начало на създаване на Чепеларе като курорт, въздухът "продава" туризма, обяснява Даниела Сивенова, гл. експерт "Туризъм" в Община Чепеларе, съобщава БТА.
Съвременните хотелиери в Чепеларе търсят научното обяснение на лечебната и възстановителна сила на въздуха в региона, залагайки планове за възстановяване на климатолечението.
Микроклиматът в района на Чепеларе е изключително благоприятен, а наличието на преобладаващо иглолистни дървесни видове, произвеждащи фитонциди имат не само оздравителен характер, но и оказват своеобразно антисептично, противовъзпалително и нервно-успокоително действие, допълва Сивенова.
По думите й Чепеларе възражда идеята отпреди век за развитие на туризъм на базата на климатолечение, използвайки уникалните природни и климатични дадености на региона.
Още в началото на ХХ век - през 1911 г. в родопския град е открит санаториум за гръдно болни, в който се възстановявали туберкулозни пациенти.
Един век по-късно собственици на почивни бази в района на "Мечи чал" предлагат туристически продукт, насочен към възстановителни терапии, рехабилитация и високопланинска подготовка на
спортисти.
Отрицателната йонизация на въздуха в отделни зони в околностите на Смолян е другото обяснения за виталната атмосфера в тази планина, смятат хотелиери от горното поречие на Арда.
Кристалният въздух е запазена марка на тази планина, а селският туризъм отбелязва апогей, смята кметът на с. Могилица Митко Чочев. По думите му туристи в региона пристигат целогодишно, макар че през зимата ваканционният поток е по-слаб.