Екранизация на филм за Пиночет предизвика безредици в Чили

11.06.2012 | 13:54
по статията работи: Александър Димитров
Стотици протестанти се биха с полицията и трошиха имущество в центъра на Сантяго
Екранизация на филм за Пиночет предизвика безредици в Чили
Снимка: Wikimedia

Излъчването на едноименен документален филм, възвеличаващ авторитарното управление на Аугусто Пиночет, предизвика сблъсъци между полицията и стотици протестанти в столицата на Чили, Сантяго. Кметът на града Пабло Залакет извести медиите, че охранителните органи са били нападнати в центъра и че са нанесени сериозни имуществени щети в района. Полицаите са използвали сълзотворен газ и водни помпи, за да разпръснат демонстрантите.

Причината за избухналите безредици е екранизацията на документалния филм. Докато Пиночет е любима и уважавана политическа фигура за едни, то други – най-вече близки или роднини на жертвите на режима, са реагирали остро на хвалебственото прожектиране. Организирани на по-малки групи, демонстрантите са реализирали „координирани атаки“ по думите на кмета, обхващайки района на центъра на столицата часове наред след екранизацията.

„Както посочих и преди, ми се искаше прожектирането въобще да не се осъществява, защото беше напълно ясно какво ще се случи след това“, цитира "Би Би Си" изказване на Залакет пред "Си Ен Ен". “Чили трябва да се научи да гледа напред. Изморени сме...толкова много хора казват, че са там, по улиците, за да се борят за зачитането на човешките права, а всичко, което реално правят, е да унищожават и грабят“.

След успешен военен преврат генерал Пиночет идва на власт през 1973 година и се задържа начело на Чили чак до 1990 година. По статистики на чилийското правителство повече от 3000 души са били убити по време на режима, хиляди са били измъчвани или арестувани поради политическо несъгласие или отправени критики.

Настроените против Генерала чилийци казват, че документалният филм е недопустим поради това, че възхвалява един авторитарен и брутален режим. От организаторите отговарят, че екранизацията цели по-обективен облик на Пиночет, който да е по-различен от начина, по който медиите го показват – като безскрупулен диктатор.

Събитието се превърна в едно от най-големите събирания на почитатели на Пиночет след смъртта му през 2006 година. Сред посетителите бе и внукът му – Аугусто Пиночет Молина, бивши военни от Чилийската армия, както и политици от десния политически спектър.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Зимна приказка
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Зимна приказка
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
Мъж е в бара, пие и изглежда навъсен. - Какво ти е на теб? – пита барманът. - Бях женен три пъти и три пъти станах вдовец. Барманът иска да знае подробности. - Ами, първата се отрови с...
На този ден 20.12   1604 г. – отпечатан е първият екземпляр на книгата Дон Кихот от Мигел де Сервантес – първия бестселър в историята, пуснат в продажба на 16 януари 1605. 1699 г....