Папагалите дават имена на децата си, които те разпознават до края на живота си. Това е първото доказателство, че папагалите всъщност научават имената си още от бебета. Гласовите сигнали при тези птици се оказват социално придобити, а не генетично предадени., предава Daily Mail.
За нас звуците, които издават папагалите може и да са само нечленоразделни звуци, но явно когато си говорят, те се обръщат и с имената си.
Експеримент показва, че още докато са в гнездото, бебетата научавали, както своите имена, така и тези на цялото си семейство. Изследователят Карк Бърг инсталирал камери за видео наблюдение на над 106 изкуствено конструирани гнезда на зелени папагали в ранчо във Венецуела.
Предишни изследвания са показали, че всички диви папагали използват уникални начини за комуникиране, които не само отличават всяка птица поотделно, но също така и техния пол и по-голяма група, към която принадлежат.
Въз основа на това знание, екипът на Берг се е заел да открие дали тези начини на комуникиране на дивите папагали са нещо, което те научават от родителите си в своите първи седмици на живот, или това генетично се определя за всеки гнездо, семейство и общност.
Екипът от изследователи разменил яйцата за мътене на 12 двойки папагалчета, така че те да не бъдат отгледани от биологичните си родители. В други девет гнезда били проследени люпилата с истинските им родители. Учените анализирали подобията и различията от записите на гнездата на биологичните и приемните родители.
От експериментите проличало, че папагалчетата разпознавали безпогрешно имената си, дадени от родителите, които са ги отгледали. И че тази дарба не се предава по наследство. Няколко дни след излюпването си малките пиленца издават кратки специфични сигнали, за да се идентифицират пред другите.