Ирландия най-вероятно няма да може да излезе скоро от кризата на фона на покачването на доходността на ирландските държавни облигации и големите разходи по финансиране на дълга на страната.
Целият оптимизъм, че Ирландия може да събере средства от фондовите пазари и да избегне преструктуриране на дълга е прибързано. В момента страната се опитва да излезе от най-лошата рецесия в новата си история, коментира икономистът от банка Citigroup Майкъл Саундърс, цитиран от агенция „Блумбърг“.
„Ирландия е изправена пред почти невъзможната задача да постигне отново фискален баланс“, смята Саундърс. По думите му едно посещения в страната показва, че животът там е много труден и няма да се подобри в скоро време.
През последните три години дългът на Ирландия се е утроил.
След намаляването на бюджетния си дефицит Дъблин продаде през юли тази година държавни облигации, връщайки се към международните пазари след 2-годишно затишие.
От 2008 г. насам държавата е спестила 25 млрд. евро вследствие на политиката на строги икономии. Те се равняват на 16% от брутния вътрешен продукт (БВП) на страната.
Според Майкъл Саундърс в резултат на европейската дългова криза икономиката на Ирландия ще се свие с 0,6% през тази година, но ще нарасне с толкова през 2013 г.
По прогнози на Европейската комисия (ЕК) ирландският дълг може да се покачи до 119% от БВП през следващата година. Това е голямо покачване в сравнение с 2007 г., когато дългът беше 25% от БВП.
Според експерта съществува вероятност Дъблин да не успее да изплаща задълженията си към кредиторите.