Съществуват два варианта около казуса с АЕЦ „Белене” – продължително дело и оттегляне на претенциите на Русия, коментира пред БНР енергийният експерт Валентин Стоянов.
По думите на Стоянов първата възможност е да станем свидетели на дело, продължаващо няколко години и с неясен завършек. Той сравни този вариант с делото за БТК, което продължи три години.
„България преди няколко месеца изгуби дело в Париж за БТК, което Агенцията за приватизация заведе. Делото е сходно с това за "Белене", защото е търговски спор. Трябва да имаме различни варианти. Нормално е позицията на България да е по-самоуверена, дори агресивна”, каза експертът.
Този първи вариант също крие в себе си два подварианта – „да плащаме много или по-малко”. При всички случаи обаче на България ще ù се наложи да плати, смята експертът.
Според него другата възможност е делото да бъде прекратено с оттегляне на претенциите на руската страна. Това също може да стане по два начина. Първият е неблагоприятен за страната ни, твърди Стоянов, и се състои в това България да направи исканите от Русия отстъпки, „ако всичко е свързано с Южен поток”. Тогава е възможно Русия да оттегли иска. Вторият начин е задълженията на държавата да бъдат поети от частния инвеститор.
От своя страна проф. Янко Янев, също енергиен експерт, заяви, че не е правилно да провеждаме агресивна политика с основния си партньор в ядрената енергетика, какъвто се явява Русия. „Добър, лош, той е основен”, коментира Янев. Той се аргументира с това, че вече 35 години „експлоатираме руска ядрена технология”, освен това „имаме намерение да продължим живота на блоковете в "Козлодуй" повече от 20 години, имаме намерение да построим един от блоковете в "Козлодуй", което е фантасмагория”.
Според експерта, който е бивш директор на АЕЦ „Козлодуй”, този начин на търгуване е селски пазар. Освен това той посочи, че никой не си е задал въпроса как ще се развива ядрената програма на България. Янев е категоричен, че вицепремиерът и министър на финансите Симеон Дянков трябва публично да се извини за изказването си, че заради иска си за 1млрд. евро руснаците трябва да бъдат напляскани. По темата са се изприказвали невероятни неща, които ще имат сериозен политически резонанс.
Припомняме ви, че във вторник, 11 септември 2012 г., стана ясно, че руската държавна компания "Атомстройекспорт" е увеличила финансовите си претенции към България заради отказа от строежа на АЕЦ "Белене" до 1 милиард евро. Исканото обезщетение е по делото, което се разглежда в Международния арбитражен съд към Международната търговска камара в Париж. Според съобщение от пресцентъра на руската компания увеличението е продиктувано от това, че българската Национална електрическа компания (НЕК) отказва да възстанови загубите по проекта, който едностранно беше прекратен от правителството на България.