Голяма част от вложителите в Корпоративна търговска банка (КТБ) няма да получат парите си, тъй като те ще бъдат изместени от Фонда за гарантиране на влоговете. Това заяви изпълнителният директор на Българската агенция за кредитен рейтинг Христо Михайловски. Според него не се и полагат достатъчно усилия да се съберат вземанията на банката.
„Като най-голям кредитор на банката, Фондът има някъде около 3,650 млрд. лв., трябва първо те да бъдат обезщетени, те да вземат своите средства, след което вече е поредицата от вземания, които са обезпечени със залог, ипотека и т.н., аз подозирам, че някои от банките са така, чак след това са вложителите. Тук мога да кажа, че редът на вложителите е в една по-неизгодна позиция. Другото странно нещо е, че в тази комисия, която беше направена в парламента, и този доклад, никъде не се казва за кредитополучателите, никъде няма информация за кредитополучателите“, подчертава Михайловски пред БНР.
Списъкът с кредиторите на банката е публикуван в Търговския регистър. Ден по-рано синдиците на банката Лазар Илиев и Росен Ангелов внесоха списъка за публикуване.
Документът включва имената на кредиторите, основанието за приемането на вземането и размерът му, видът и размера на обезпечението и поредността на удовлетворяване на вземането.
В листата на чакащите са физически и юридически лица, които са държали на депозит суми над гарантираните по закон 196 000 лева или такива, чиито влогове не са били изплатени от Фонда за гарантиране на влоговете, тъй като са били с преференциални лихви.
В началото на миналия месец Софийският апелативен съд реши началната дата на неплатежоспособност на КТБ да е 20 юни 2014 г. Датата, определена от първа инстанция, бе 6 ноември 2014 г. Тогава Управителният съвет на БНБ отне лиценза на банката.