Няма опасност за българските граждани след снощния трус в Турция, тъй като епицентърът на земетресението не е бил на българска територия. Това каза пред Агенция "Фокус" архитект Борислав Борисов, изпълнителен директор на Националния център за териториално развитие.
Хората, които живеят в панелни жилища, трябва да бъдат спокойни, защото панелното строителство е най-здраво и конструкцията му е по-устойчива на земетръс. Освен това в България няма строителство на панелни блокове над девет етажа.
Борисов изтъкна, че сградите от нов тип строителство имат много по-рисково поведение при земетресение.
По-рано стана ясно, че български граждани не са сигнализирали, че са пострадали или за нанесени материални щети в резултат на земетресението в Северозападна Турция. Това съобщи оперативният дежурен в Главна дирекция "Пожарна безопасност и защита на населението".
Снощи в 23,20 часа българско време беше регистриран трус с магнитуд от 5,8 степен и 7 км дълбочина в Западна Турция. Епицентърът на труса е бил на 80 км югозападно от град Кютахя. Трусът бе усетен и в югоизточна България, както и в София.
Четирима души са загинали, а над 80 са пострадали при земетресението снощи в Западна Турция, съобщи РИА Новости, като се позова на местни медии. Преди това бе съобщено за две жертви - мъж, който в паника скочил от прозорец, и възрастна жена, починала от сърдечен удар.
Първоначално сеизмологичната обсерватория на Босфорския университет съобщи, че трусът, регистриран в 23,15 ч. местно време, е бил с магнитуд 5,9, но по-късно департаментът по извънредни ситуации уточни, че магнитудът е бил 5,7, допълва БТА.