Нищо не пречи да бъдем в ERM 2 – това е механизмът, който предшества еврозоната. Някои страни там изкараха по 7-8 години, преди да се присъединят.
Това обяви пред БНР Георги Табаков, който e председател на Българския икономически форум. Той коментира перспективите за присъединяване на България към еврозоната, като подчерта, че актуалният въпрос е кога и как да стане това. Табаков припомни, че първо ни предстои за влезем в "зоната на изчакване".
Навръх празника на банкерите Никулден шефът на БНБ Димитър Радев обяви, че основната цел на централната банка през следващите години ще е влизане в еврозоната.
Георги Табаков обясни защо смята, че моментът за България сега е добър за направи решителната крачка към еврозоната:
Аз смятам, че моментът е добър. Страните от Прибалтика се присъединиха към еврозоната в разгара на най-голямата финансова криза – нищо страшно не се случи. Имайте предвид, че има много повече плюсове да се присъединим към еврозоната, изтъкна Табаков.
Той обясни, че така или иначе, българският лев е евро и няма да се промени курсът на българския лев спрямо еврото. В същото време обаче лихвите в нашата много стабилна страна са два пъти до три пъти по-големи от лихвите в еврозоната. Така че хората там плащат за заемите, които вземат, два до три пъти по-малко, отколкото българите в условията на валутен борд, каза експертът.
Табаков посочи, че нестабилността и вълната от популизъм са основните рискове и за валутния съюз, и за цялата икономика на Европа.
Знаем след референдума в Италия, че там може да има много големи проблеми с банковата система, ако продължи политическата несигурност... Въобще тази спирала, в която влезе Европа поради популистките настроения, е изключително опасна не само за еврозоната, а и за цялата икономика на Европа... Ако тази политическа нестабилност, подбудена от неинтелигентни популистки настроения, продължи, всички ще имат проблеми, каза Табаков.
Георги Табаков подчерта, че голямото притеснение на бизнеса е, че не е ясно какви са точните планове на българските институции по отношение на стъпките за присъединяване към еврозоната, защото процесът е сложен и с много предизвикателства.