Щетите от земетресението в Непал от 25 април, което отне живота на над 7700 души, може да достигнат размер от 20% от брутния вътрешен продукт (БВП) на азиатската страна. На това мнение е икономистът от Saxo Bank Кристофър Дембик.
“Възможно е крайната оценка на щетите от кризата, последвала земетресението в Непал, да бъдат много по-високи, отколкото се очакваше. Прякото въздействие се оценява грубо на около 5 милиарда щатски долара”, изчислява той.
Експертът обяснява, че инфраструктурата в Непал е напълно разрушена. По неговите думи почти няма съмнение, че държавата ще влезе в рецесия през тази година. “След земетресението икономиката на Непал се влоши до нивото на Зимбабве”, смята Дембик.
Според икономиста основен приоритет за непалската икономиката трябва да е достъпа на страната до чуждестранни валути. “Противно на това, което обикновено се приема, туризмът е само малка част от брутния вътрешен продукт на Непал (около 8,2% през 2013 г.), но е вторият източник на чуждестранна валута след преводите на средства от работещите зад граница”, казва той.
Кристофър Дембик допълва, че през следващите месеци международната финансова помощ ще бъде от решаващо значение, за да се даде възможност на правителството и частния сектор да плащат на чуждестранните кредитори и да стабилизират платежния баланс.
“Най-голямото предизвикателство пред Непал няма да бъде събирането на финансови помощи, а разумното им използване. Подобно на много по-слабо развити страни, корупцията е широко разпространена на всички нива в обществото. Въпреки механизма за контрол, въведен от международната общност, може да се очаква поне 10 до 20% от общата стойност на финансовата помощ да бъде загубена чрез измама и незаконно присвояване”,твърди експертът.
Дембик съветва правителството на Непал да предприеме няколко стъпки за по-бързо възстановяване на икономиката на страната. Първата от тях е преосмисляне на монетарната политика с цел да се вземе под внимание нарастващите икономически връзки с Китай.
“Непалската рупия е фиксирана към индийската рупия, което удари силно икономиката на Непал през последните месеци, в резултат на обезценката на индийската валута. Би било по-уместно да се свърже непалската рупия към кошница от валути, която включва китайския юан”, разяснява икономистът.
Сред съветите на Дембик е и развиването на водния сектор, където Китай вече е ключов участник, което предполага инвестиране в образование, за да се изгради местен опит, и подобряване на бизнес климата.