БНБ мълчи в един неподходящ момент. Тя трябва да влезе в диалог с обществото, ясно да оповести надзорните си намерения иначе с всеки един ден става по-лошо. Аз обаче не виждам желание да се говори с обществото. Това заяви проф. Валери Димитров от Експертния консултативен съвет по проблемите на икономическата група на КТБ.
"БНБ постави КТБ под специален надзор, очевидно, че тя е в предфалитно състояние и следователно се налагат оздравителни мерки. И оттук нататък, след като си поставил банката в такова състояние на специален надзор, трябва да започнеш да анализираш нейното състояние по-внимателно, въпреки че надзорът е трябвало да знае реалното състояние на банката, и съответно да прилагаш оздравителни мерки", коментира Димитров пред БНТ.
По думите му въпреки че няма парламент, БНБ трябва да има ясен надзорен план, да има ясна идея какво прави и да я съобщи на обществото.
„Необяснимо е за мен явното изолиране на Фонда за гарантиране на влогове, пренебрегването му и очевидното неприемане на действащото законодателство, след като се предвижда специален закон. Това е отказ от върховенството на закона на България, удар върху законодателството“, коментира още той.
Димитров допълни, че при намиране на решение за КТБ „по възможност трябва да се избегне ангажирането на парите на данъкоплатеца“.
Експертът Димитър Манолов, също член на Експертния консултативен съвет за КТБ и вицепрезидент на КТ “Подкрепа”., каза от своя страна, че БНБ е под някакъв натиск и за да разсее съмненията, институцията трябва да говори. „Мълчанието е много лош вариант на действие“, посочи той.
"Да си спомним разнопосочното говорене от страна на УС на БНБ – първо беше казано, че в банката няма никакъв проблем, после се каза, че има проблем, после почна да се говори за извличане на пари в чували, изнасянето им през правителствения ВИП – това са безумия, които всеки нормален човек не би приел и се чувства ангажиран нещо да направи", така аргументира идеята за създаване на този експертен съвет Манолов.
Припомняме, че миналата седмица експертите изработи меморандум, в който посочи различни възможности за действие по отношение на поставената под специален надзор банка.