Не е имало източване на пари от Корпоративна търговска банка (КТБ). Около това твърдение се обединиха експертите Стоян Александров и Владимир Каролев.
Дори да има отрицателни резултати за капиталовата адекватност на Корпоративна търговска банка (КТБ) след одита на квесторите, това не значи, че банката трябва да бъде обявена в несъстоятелност. Трябва да се направи всичко възможно този отрицателен капитал да се попълни с реален. Това заяви в ефира на Нова телевизия финансистът Стоян Александров.
По думите му тази дупка може да бъде попълнена от действащите акционери, за сметка на вложители в банката, може и от трети лица, включително и от държавата.
"Това означава, че проблемът с капитала се решава, но има втори проблем – ликвидността", коментира Александров. По думите му ако банката бъде отворена, хората веднага ще тръгнат да теглят парите си, което ще доведе до нова ликвидна криза. Според него трябва да се намерят начини това да не се случи.
Александров посочи, че не е вярно, че при намеса на държавата за оздравяване на банката основно данъкоплатеца трябва да плати. "Намесата на държавата не означава, че ще бъдат изхарчени безвъзвратно тези пари. Тя ще си ги върне по един или друг начин", обясни финансистът. Той посочи, че за липсващи 3,5 млрд. изобщо не може да се говори, а действията на прокуратурата по случая "бяха напълно неадекватни".
Икономистът Владимир Каролев също бе категоричен, че няма източване на банката. "Абсолютна лъжа е, че са били изнасяни пари", коментира той. Каролев посочи, че в доклада на БНБ за първото тримесечие може да се види, че капиталовата адекватност на КТБ е много висока.
"Не е имало източване на пари. Всичко се получи в резултат на паника и твърдения на прокуратурата", коментира икономистът.
Според него докладът на квесторите няма да покаже отрицателна капиталова адекватност. Той смята също, че няма системен риск пред банковата система.
Двамата експерти смятат, че ако КТБ бъде обявена в несъстоятелност, това ще разклати допълнително доверието в банковата система, което е най-лошият изход от ситуацията.
По отношение на информацията, че БНБ отпечатва 60 млн. банкноти, Александров и Каролев са категорични, че това няма нищо общо с кризата в КТБ.