За 2012 г. бизнес плановете на Националната електрическа компания (НЕК) са предвиждали загуби от 230 милиона лева, за 2013 г. - загуба от 509 милиона лева, и тогавашните управляващи от ГЕРБ не са направили нищо, за да променят създалата се негативна тенденция.
Това показват данните от проверка на работата на НЕК от Главния инспекторат към МС, пише 3e-news.net. Според доклада НЕК е работила целенасочено на загуба в периода от януари 2011 до юни 2013 г. Очаква се документът да бъде качен на интернет страницата на министерство на икономиката и енергетиката.
Негативното положение на компанията допълнително се е влошило от присъединяването на ВЕИ и задължителното изкупуване на произвежданата от тях енергия. Според доклада това може да доведе НЕК до "ликвидна криза граничеща с несъстоятелност".
Дружеството търпи загуби от продажбите на електрическа енергия на регулирания пазар, което не може да бъде компенсирана от износа на електрическа енергия, който съставлява малък процент на фона на общата търговия с електрическа енергия. Ценовите равнища на електрическата енергия в региона са ниски и не дават възможност за увеличаване на приходите на дружеството.
Непризнаването от страна на регулаторния орган (ДКЕВР) на необходими присъщи разходи на дружеството, натрупва допълнително финансови задължения за НЕК и влошава още повече икономическото му състояние, се казва още в експертния доклад.
Към момента задълженията на НЕК към производителите на електроенергия в страната възлизат на 971 млн. лв . Това заяви днес изпълнителният директор на Обществения доставчик Екатерина Истаткова на специална пресконференция в министерство на икономиката и енергетиката. Тя обясни, че загубата на дружеството се е очаквала да бъде 624 млн. лева в края на март, но заради задържаните средства от крайните снабдители от 347 млн. лева загубата е значително по-висока.
От 3e-news припомнят, че всъщност крайните снабдители са направили задържания на средства, които така или иначе е трябвало да бъдат възстановени на ВЕИ производителите. Истаткова също така обясни, че подкрепя започната процедура от ЧЕЗ за започване на преговори за решаване на финансовата криза.
Енергийният министър Драгомир Стойнев добави, че е редно и другите две дружества да започнат преговори с НЕК за излизане от ситуацията. Той обвини предишните управляващи и част от бившите директори на НЕК, че са водели политика за довеждане на НЕК към ликвидна криза.
Стойнев бе категоричен, че няма да се допусне НЕК да фалира. Правителството прави всичко възможно компанията да бъде вдигната на крака и именно в тази насока са усилията на мениджмънта на компанията, заяви икономическият министър.