В случай, че Гърция излезе от еврозоната, по финансовите пазари ще настъпи хаос, който може да е по-страшен и от световната криза след фалирането на Lehman Brothers през 2008 г. Около това мнение се обединиха водещи международни икономисти.
„Излизането на Атина от еврозоната сигурно ще доведе до силен трус в гръцката банкова система и на фондовия пазар в страната и може да завърши с налагането на тежък капиталов контрол”, смята Бари Ейхънгрийн, икономически историк от Университета на Калифорния в Бъркли.
По неговите думи предприемането на подобна стъпка може да окаже негативно влияние и върху други страни-членки на Европейския съюз (ЕС). Той смята, че тогава инвеститорите ще започнат да спекулират коя ще е следващата държава, която ще излезе от зоната.
“В краткосрочен план подобен сценарий би повторил кризата след фалита на Lehman Brothers, но на квадрат”, твърди Ейхънгрийн, цитиран от БНР. Експертът допълва, че останалите страни от еврозоната ще трябва да направят нови компромиси, за да задържат Гърция. „Докато запазването на еврозоната ще бъде скъпо, трудно и болезнено за политиците, нейното разбиване ще бъде още по-скъпо и по-трудно”, посочва икономистът.
Според неговия колега Джефри Франкел, който е професор по икономика в Хардвард, има предпоставки за втори дубъл на периодите на пазарна нестабилност в еврозоната. “Тогава може да последва рязко повишение на напрежението на пазарите на суверенни европейски облигации”, смята той.
По мнението на Кенет Рогоф, който е бил главен икономист на Международния валутен фонд (МВФ) единната европейска валута е "историческа катастрофа". Той обаче допълва, че в крайна сметка обаче еврозоната не може да бъде разрушена лесно.