Експерти: Северна Корея притежава армия от кибер бойци

25.03.2013 | 16:40
по статията работи: Георги Георгиев
Пхенян използва масово кибер оръжия тъй като те са много ефективни, сравнително евтини и максимално анонимни
Експерти: Северна Корея притежава армия от кибер бойци

Разследването за произхода на кибер атаките, поразили системите на няколко южнокорейски банки и медии в средата на миналата седмица, продължава и в момента. Въпреки че формално вече се доказа, че ударът е дошъл от китайски IP адрес, то от Сеул продължават да вярват, че основният виновник за атаката е съседната Северна Корея. Според корейски и щатски експерти Пхенян разполага със специално обучени екипи от хиляди кибер бойци, които действат както от родна територия, така и от чужбина, пише „Асошиейтед прес“.

Професионално нанесеният удар миналата седмица доведе до спирането на общо 32 хиляди компютъра и сървъра на три големи местни телевизионни мрежи и три банки. Според експерти разследването на мащабната операция може да продължи с месеци, преди да стане ясно кой точно стои зад атаките.

От 2009 г. насам Южна Корея е обвинила северния си съсед за общо шест прояви на кибер агресия. За да се предпази, Сеул дори създаде специален център за компютърна защита. Въпросната структура защитава от атаки страната, чиито икономика и системи са дълбоко обвързани с интернет.

На пръв поглед може да изглежда нелогично тоталитарна Северна Корея – една от най-бедните страни в света, в която интернет затъмнението е максимално, да поддържа хакери, които да заплашват Южна Корея - глобален лидер в телекомуникациите и интернет. Но ако вземем предвид факта, че през последните няколко години режимът в Пхенян налива пари в наука и технологии, може да си отговорим на въпроса защо точно той е основният заподозрян.

Разузнавателните служби на САЩ и Южна Корея вярват, че освен балистични ракети с далечен обсег и ядрени оръжия Северът влага сериозни ресурси в развиването на кибер методите за водене на война. Комунистическият режим обучава хиляди компютърни специалисти, чиито умения не отстъпват на тези на китайските и южнокорейските хакери.

Според бивш севернокорейски компютърен експерт, избягал през 2003 г., Пхенян събира най-надарените студенти по компютърни науки ги превръща в „кибер воини“. За целта те биват изпращани на обучения в Русия и Китай. Част от тях остават на територията на Китай, откъдето провеждат удари срещу вражеските на Пхенян режими. Предполага се че към момента броят на кибер бойците на Северна Корея е над три хиляди.

Според наблюдатели войната, която Пхенян води в кибер пространството, е високоефективна и същевременно излиза много по-евтино в сравнение с други върхови оръжия за масово поразяване като ракети и ядрени бомби. Отделно самите удари може да се извършват анонимно, като след атаката хакерите гледат максимално да заметат следите си, по които могат да бъдат засечени.

Тази статия ви хареса? Следете всичко най-интересно от Econ.bg и във
Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Женевски конвенции
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Зимна приказка
-  Тате, защо Земята се върти? -  Как така се върти, бе! Да не си ми изпил ракията?
На този ден 27.01   98 г. – След смъртта на император Нерва, Траян става император на Римската империя. 1299 г. – Създадена е Османската държава, впоследствие превърнала се в...