Фракингът – технологията за добив на шистов газ, може да доведе до земетресения в гъстонаселената Европа. Това твърди руският учен Алексей Книжников, ръководител на програма за екологична политика към Световния фонд за дивата природа.
Според него този процес засилва вероятността и силата на земните трусове. В Европа гъстотата на населението и застрояването са големи, има много исторически паметници и нарасналата вероятност от земетресения ще предизвика маса проблеми, смята Книжников.
След проведено проучване на земетресенията в американския щат Оклахома става ясно, че поне 20% от трусовете там през последните години най-вероятно са свързани с добиването на шистов газ, смятат учени от Корнуелския университет.
Според изследванията от началото на годината в Оклахома са регистрирани 240 земетресения с магнитуд 3.0 или по-висока степен, което е два пъти повече от трусовете с такава сила в Калифорния, смятана за "сеизмичен център" на страната, предаде iNews.bg.
До 2008 г., когато в Оклахома започва масовото производство на нефт и газ чрез фракинг, в щата е регистрирано не повече от едно земетресение с такава сила на година.
"Такъв голям брой повтарящи се земетресения не може да бъде част от природна система", посочва един от авторите на доклад по темата Джефри Ейбърс.