Международните експерти и инвеститори са разделени по отношение на въпроса дали Гърция ще напусне еврозоната. Според стратезите от Commerzbank AG шансовете дали страната ще остане в рамките на зоната или ще излезе от нея са 50 на 50, съобщава „Блумбърг“.
Експерти от Barclays смятат, че вероятността Атина да излезе от еврозоната тази година са по-високи дори отколкото е била дълговата криза през 2012 г. От друга страна обаче поведението на инвеститорите показва, че сред тях страховете за подобна стъпка от страна на Гърция не са се засилили.
„Положението в момента е значително по-спокойно. Назад през 2012 г. страховете за колапс на цялата система на еврозоната бяха много по-големи. Повечето експерти очакват, че ще бъде постигнат консенсус“, твърди Алан фон Мерен, който е анализатор от Danske Bank в Копенхаген.
На същото мнение са и някои от големите играчи на международния пазар като компанията Pacific Investment Management Co. и от инвестиционния фонд Greylock Capital Management. Техните специалисти все още виждат висока стойност в гръцките ценни книжа, независимо от спечелването на изборите от крайно лявата партия СИРИЗА в края на януари.
Междувременно днес (20 февруари) следобед в Брюксел ще се състои трети кръг от разговори между финансовите министри на страните от еврозоната за положението на Гърция. Очаква се от Еврогрупата да вземат крайно решение дали ще бъде удължен срокът на спасителната програма за държавата.
В средата на седмицата от Атина изпратиха официално искане до председателя на Еврогрупата Йерун Дейсеблум за удължаване на срока с още шест месеца. От своя страна обаче от Германия се обявиха против подобна възможност, въпреки че преди време властите там допускаха този сценарий.
В Берлин коментират, че искането на гръцката страна е за удължаването на финансовата подкрепа, но това не включва продължаването на политиката на по-строги икономии.
От Европейската комисия (ЕК) обаче определиха искането на Гърция като „положително“. По думите на говорителя на институцията Маргаритис Схинас сега решението за отговор на писмото, изпратено от Атина, остава в ръцете на финансовите министри от еврозоната.