Икономическата ситуация за страните, които напуснат еврозоната, ще се усложни още повече, докато в същото време за останалите във валутния съюз държави законите на Европейския съюз (ЕС) ще се сринат и не можем да предположим как това ще завърши. Това казва в интервю за Financial Times ("Файненшъл таймс") председателят на Европейската централна банка (ЕЦБ) Марио Драги, коментирайки перспективите пред ЕС в случай на разпадане на еврозоната.
Предшественикът на Драги на поста, Жан-Клод Трише, на свой ред определя вероятността за разпадане на еврозоната „абсурдно" предположение.
„Държавите, които напуснат еврозоната и извършат девалвация на валутата, ще създадат висока инфлация. При това няма да могат да избегнат структурните реформи, които трябва да бъдат извършени, но те ще са по-слаби", каза Драги, цитиран от Агенция "Фокус".
"Кризата в еврозоната може да се окаже по-дълбока от прогнозите на експертите до срещата на ЕС на върха на 8-9 декември в Брюксел, взела някои важни решения". Такова мнение пък изрази в интервю пред френската телевизия БФМ водещият икономист на рейтинговата агенция Standard and Poor's ("Стандърт енд Пуърс") Жан-Мишел Сис, цитиран от ИТАР-ТАСС и БГНЕС.
"Висока е вероятността еврозоната да се сблъска с далеч по-силна рецесия в сравнение с тази, която ние предвиждахме при прогнозата. По наши данни 40 процента е вероятността от икономически спад, който ще доведе до понижаване на деловата активност в ЕС за цяла година, а не само за половин година (както се смяташе досега). Ето защо главната задача сега е да се поддържат темповете на икономически растеж", заяви Сис. Той отбеляза също важността на мерките "за възстановяване на деловата активност и обновяване на системата за държавно финансиране". Какво още каза Сис, може да прочетете тук.