Най-голямото предизвикателство пред фондовите борси в Централна и Източна Европа е слабото участие на местните инвеститори на пазара. Необходими са структурни промени и обща регионална стратегия, която да отчита реалните условия и да не поставя бариери пред чуждестранните инвеститори. Около това мнение се обединиха представители на фондовите борси на България, Гърция, Сърбия, Румъния и Баня Лука по време на Investor Finance Forum, който се проведе на 29 ноември в София. В рамките на събитието бяха дискутирани още намаляващото влияние на геополитиката върху финансовата система, значението на алтернативните фондове за капиталовия пазар и други.
Начало на Investor Finance Forum поставиха председателят на Комисията по финансов надзор (КФН) Бойко Атанасов, изпълнителният директор на Българската фондова борса (БФБ) Маню Моравенов и Георги Бисерински, изпълнителен директор на Bloomberg TV Bulgaria. По време на откриването Атанасов заяви, че дигитализацията на финансовия сектор ще бъде основен приоритет на КФН, която си поставя за цел да създаде съвместно с БФБ и Централния депозитар онлайн приложение за свързване между крайните потребители и финансовия сектор.
Сред акцентите на Investor Finance Forum бяха новите макроикономически тенденции. Политическите събития вече не са от решаващо значение за движението на капиталовите пазари, а търговската война е преекспонирана, стана ясно от първия панел на форума. Експертите обаче направиха различни прогнози по отношение на евентуална финансова криза. Според Валентина Григорова-Генчева, директор „Злато и нумизматика“ в Първа инвестиционна банка, благородният метал индикира наближаваща криза. Хоризонтът обаче е по-скоро чист, а забавяне може да се наблюдава само в някои индустрии, изрази позитивизъм Георги Заманов, главен изпълнителен директор на Allianz Bulgaria. По думите му може да има леко забавяне на ръста, но то не би довело до същите последици като преди десет години.
Своите съвети към инвеститорите предоставиха участниците в панела на тема „Инвестиции във взаимни фондове и ETF-и“. Явор Ачев от Amundi Asset Management изрази мнение, че в период на криза инвеститорите трябва да бъдат търпеливи и да се постараят да не продават. През 2020 г. много по-важно ще бъде човек да не загуби пари, а не толкова размерът на печалбата, прогнозира Николай Василев от Expat Capital. Според Петко Вълков, директор „Частно банкиране” в Първа инвестиционна банка, трудни години ще има и занапред, като намирането на добър активно управляван фонд е правилното решение. В периоди на криза инвеститорите трябва да запазят самообладание и да бъдат търпеливи, коментираха още експертите.
Все по-възможното сътрудничество между банките и финтех компаниите, както и необходимото развитие на големите бази данни с цел по-ефективното им прилагане също бяха във фокуса на Investor Finance Forum.
Събитието завърши с прогноза за положителните ефекти от блокчейн технологиите върху крайните потребители. Според експертите това се дължи преди всичко на възможността те сами да отговарят за финансовите си средства благодарение на блокчейн.
Паралелно с Investor Finance Forum се проведе и Investor Day – среща на институционални инвеститори и представители на капиталовите пазари с публични компании. „Предвижда се Агенцията за малки и средни предприятия (АМСП) да промени ваучерната система и тя да бъде валидна не само за кандидат-публични дружества, но и за компании, желаещи листване на пазара на растеж Beam“, каза Александрина Гюрова, директор „Търговия, емитенти и членство” в БФБ. Според Николай Мартинов, съосновател и партньор в Impetus Capital, висок темп на нарастване на инвестициите в България се очаква в пет области - финтех, роботика, анализ на големи масиви от данни, киберсигурност и прецизна медицина.
В програмата на форума бяха и семинари, в рамките на които посетителите имаха възможност да научат повече за търговията на финансовите пазари от успешни трейдъри, както и за златото като стратегически актив.
Избрани компании представиха своите финансови платформи и продукти на Investor Finance Expo, което също беше част от форума.
В рамките на Investor Finance Forum бяха обявени и резултатите от четвъртата годишна класация на Investor.bg за най-добрите договорни фондове в България. Класацията е базирана на данни за 110 договорни фонда, управлявани от 28 управляващи дружества. Отличени в нея бяха „ДСК Алтернатива 2“, „ЦКБ Гарант“, „Елана Еврофонд“, „ЕЛАНА Балансиран USD Фонд“, „Адванс Инвест“, „Селект Дивидент“ и „Профит“. Повече за класацията и победителите можете да прочетете в Investor.bg.
Генерален партньор на Investor Finance Forum е Vaha Trade. Основни партньори: Point Nine, Fibank, Amundi, Фонд на фондовете. Технологичен партньор: MetaQuotes. Събитието се провежда с подкрепата на Philip Morris Bulgaria EOOD, Wamo.io, BlueSuisse, A1, Ebury, Software Group, Allianz, Botanica Lozen, Доверие, Stara Planina Hold PLC, Devin, Medical Dent, La Cattedrale, Dell. Институционални партньори: CEEMarketWatch, Българска фондова борса, Висше училище по застраховане и финанси, Български форум на бизнес лидерите. Медийни партньори: Dnes.bg, Bloomberg TV Bulgaria.