"С промяната в баланса на силите между труда и капитала, тежестта се прехвърля все повече към работника. В момента това съотношение е около 60:40". Това каза Жана Цонева в рубрика "Моите права" в предаването "Хоризонт за вас". На 27 февруари от 17 часа ще се проведе онлайн консултация за осигурителните права, в която отговори ще дават адвокат Мирослав Димитров и Ваня Григорова. Участието в дискусията ще е свободно.
По думите на Цонева логично е работодателите да поемат цялата осигурителна тежест, защото наемният труд изхабява и износва работещия човек.
"Богатите работодатели трябва да плащат за похабеното здраве на работниците и служителите си", смята тя.
Жана Цонева определи осигуровките като отложена заплата.
"Това пак са си наши пари, но не ги получаваме заедно със заплатата, а се събират в нарочни фондове и имаме достъп до тях, когато вече не можем да получаваме заплата - при пенсиониране или при излизане в отпуск по майчинство или по болест. Това не са социални помощи, а наши пари. Затова не бива да позволяваме на работодателите ни да не ни плащат осигуровки на пълната сума на заплатата ни. Ако осигуровките са ниски, обезщетението също ще е много ниско".
Самоосигуряващите се лица нямат осигуровки за безработица, подчерта тя.
Цонева акцентира, че докато се получава обезщетение за безработица, не се губят правата от здравното осигуряване.
"За съжаление, не само работодателите крият осигуровки, но и държавата всячески ограничава достъпа ни до осигурителните средства".