Фалитите в Западна Европа ще се понижат със 7% през тази година. Това показва продължение на тенденцията от предходната година, когато понижението бе с 9%., става ясно от последното изследване на „Кофас“.
Експертите от компанията посочват, че динамиката на фирмените фалити в Западна Европа са резултат от две последователни бури. След кризата с високорисковите ипотечни кредити, която накара несъстоятелностите да скочат с 11% в дванадесетте изследвани страни, последвана от още две вълни с нарастване от 8% през 2012 г. и 5% през 2013 г., небето вече започва да се прочиства.
Докато фалитите продължават да се увеличават в Италия и Норвегия, положителното въздействие на възстановяването в еврозоната оказва положително влияние в десет други страни - Германия, Белгия, Дания, Финландия, Франция, Холандия, Португалия, Великобритания и Швеция.
Различия по страни
Въпреки значителните подобрения в 10 от 12 държави, динамиката е различна. Повечето от страните все още не са се върнали на нивата си от 2008 г. Това е още по-забележимо в Италия, Португалия и Испания, където високите нива на безработица намаляват потенциала за растеж.
Въпреки това перспективите се подобряват главно заради потреблението на домакинствата. От „Кофас“ очакват растежът в еврозоната да достигне 1,5% през 2015 г. и 1,6% през 2016 г., след като през 2014 г. бе отчетен спад от 0,9%.
Вносителите в региона също са се възползвали от поевтиняването на еврото и падането на цените на петрола. Въпреки това, внимателното наблюдение на риска при по-бавно развиващите се страни трябва да продължи.
Друг проблем, който отчитат експертите, е ниското ниво на инвестиции в еврозоната. И в тази сфера предкризисните нива не са достигнати – 19,5% от БВП през 2014 г. спрямо 23% през 2007 г. Въпреки по-благоприятните условия за финансиране, свързани с намаляването на лихвите, инвестициите не нарастват съществено – слабата динамика по отношение на очакваното търсене е обезкуражаващо. Въпреки това, налице е скромно възстановяване от началото на годината, благодарение на потреблението на домакинствата и подобрен бизнес климат.
2015 г. като 2014 г.
Разработеният от „Кофас“ модел за прогнозиране на несъстоятелностите показва по-нататъшен спад – средно 7% за тази година за наблюдаваните страни. Моделът отчита променливи като бизнес климат, инвестиции и брой на издадените разрешителни за строеж.
Условията за растеж са особено благоприятни за Холандия, Испания и Португалия. Очакваните спадове ще бъдат по-ниски в Германия (2%) и във Франция (3%).
Италия и Норвегия, двете страни на червено през 2014 г., ще останат в същото положение и през 2015 г. Ликвидираните дружества ще продължат да се увеличават.
В Италия, където се очаква увеличение със 7% след 11% през миналата година, проблемът идва от неплатежоспособността на малките предприятия, които са по-рискови и по-трудно се възстановяват. Норвегия е седмата по големина вносителка на петрол в света и нарастването на фалитите е в унисон със спада на цените на този продукт.